Historia

Opus Dei – organizacja owiana legendą

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 06:00
Według jednych Opus Dei to "biała mafia”, "ośmiornica”, "szpiedzy Watykanu”, inni z podziwem podkreślają dynamikę i awangardowość tej bogatej, świetnie wykształconej, doskonale zorganizowanej, cieszącej się zaufaniem Ojca Świętego formacji Kościoła katolickiego.
Audio
  • Opus Dei - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (Dwójka/7.02.2004)
Figura św. Josemarii Escrivy w Watykanie, fot. : Bolandowikipediadp
Figura św. Josemarii Escrivy w Watykanie, fot. : Bolando/wikipedia/dp

- Z cała pewnością towarzyszy im aura tajemniczości i z całą pewnością owiani są legendą, niektórzy mówią, że czarną – mówiła Hanna Maria Giza w audycji "Klub Ludzi ciekawych wszystkiego”.
Organizacja Opus Dei (z łac. Dzieło Boże) powstała 2 października 1928 roku w Madrycie. Jej założycielem i pierwszym prałatem był hiszpański duchowny Josemaria Escrivá de Balaguer.
Podstawowym nakazem dla członków Opus Dei są słowa Josemarii Escrivy: ”uświęcać pracę, uświęcać się w pracy, uświęcać się poprzez pracę”.
Powstała jako pobożne stowarzyszenie organizacja działała początkowo na terenie Hiszpanii. Ustanowiona instytutem świeckim, w 1950 roku uzyskała akceptację Stolicy Apostolskiej. W 1982 roku decyzją Jana Pawła II ta wewnątrzkościelna struktura stała się pierwszą w historii Kościoła prałaturą personalną, czyli szczególną diecezją, obejmującą nie terytorium, a poszczególnych ludzi świeckich na całym świecie.
- Opus Dei jest instytucją Kościoła katolickiego – mówił ks. Piotr Prieto. – Zajmuje się przede wszystkim formacją indywidualną zwykłego chrześcijanina, który chce pogłębiać swoją wiarę. Do Opus Dei przychodzą ludzie po to, żeby się uformować. Każda osoba ma swój zawód, należy do innej parafii, a do Opus Dei chodzi dodatkowo.
- Instytucja ta od swoich początków usilnie stara się o to, aby nie tylko jasno określić powołanie świeckich w Kościele i w społeczności ludzkiej, lecz również zrealizować je w praktyce oraz, żeby urzeczywistniać naukę o powszechnym powołaniu do świętości i szerzyć uświęcenie pracy i poprzez pracę zawodową w każdym środowisku społecznym – mówił w 1982 roku Jan Paweł II.
Josemaría Escrivá de Balaguer został dość szybko beatyfikowany (17 maja 1992, niespełna 20 lat po śmierci) i potem kanonizowany przez Jana Pawła II (6 października 2002 roku).
Organizacja ta ma jednak swoich przeciwników i nawet w kręgach watykańskich nie wszyscy spośród hierarchów kościelnych są zachwyceni faktem istnienia personalnej prałatury Opus Dei. Niektórzy wręcz mieli Ojcu Świętemu za złe to, że popiera tę strukturę.
mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jan Paweł II religia
Czytaj także

Habemus papam!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 07:00
- Wybór papieża w drugim dniu konklawe jest niespodzianką, a nazwisko kardynała Luciani zaskoczeniem - donosił korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót papieża do Rzymu, powrotem z niewoli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 06:00
13 września 1376 roku Grzegorz XI, ostatni Francuz na tronie papieskim opuścił Awinion. W ten sposób dobiegła końca tzw. niewola awiniońska papieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze wiosną 2014

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kanonizacje mają zwrócić uwagę na to, co w Kościele najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:06
Jak tłumaczą goście radiowej Jedynki, kanonizacje Jana XXIII i Jana Pawła II łączy Sobór Watykański II, który wyznaczył drogę Kościołowi we współczesnym świecie.
rozwiń zwiń