Historia

Dzienniki ze Spandau

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 06:03
Fascynującą kronika życia codziennego w więzieniu dla największych zbrodniarzy nazistowskich.

Dzienniki więzienne głównego architekta i jednego z najbliższych współpracowników Hitlera, powstały z zapisków prowadzonych potajemnie w ściśle strzeżonym więzieniu w Spandau, gdzie Albert Speer, skazany w procesie norymberskim, odbywał karę dwudziestu lat pozbawienia wolności.

Książka jest nie tylko fascynującą kroniką życia codziennego w więzieniu dla największych zbrodniarzy nazistowskich i znakomitym studium psychologicznym samego Speera. Zawiera również wiele wspomnień z okresu Trzeciej Rzeszy, w tym relacje z licznych spotkań z Hitlerem, z którym Speera łączyła dwunastoletnia przyjaźń. Niniejsze wydanie jest pierwszym polskim przekładem Dzienników ze Spandau. 

Architekt Hitlera

Albert Speer urodził się w 1905 roku w Mannheim w rodzinie architekta. Studiował architekturę w Karlsruhe, Monachium i Berlinie. W 1931 roku wstąpił do NSDAP i od 1934 roku był osobistym architektem Adolfa Hitlera. Trzy lata później został mianowany generalnym inspektorem rozbudowy Berlina, a w 1942 roku szefem Organizacji Todta oraz ministrem uzbrojenia i produkcji wojennej Trzeciej Rzeszy. W 1946 roku Międzynarodowy Trybunał Norymberski został skazany na dwadzieścia lat pozbawienia wolności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Karę odbył w więzieniu Spandau. Zmarł w 1981 roku w Londynie.

Książka ukaże się 28 kwietnia nakładem wydawnictwa MAGNUM.

Zapraszamy do lektury fragmentów.

Speer, fragmenty.pdf

 

Czytaj także

Celnik w Odessie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2009 12:30
„Odessa” to jedna z najbardziej tajemniczych organizacji XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość za drutami

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2009 21:20
Powstał pierwszy komiks historyczny o niemieckim obozie w Auschwitz. Opowiada on o tragicznej miłości Żydówki i Polaka.
rozwiń zwiń