Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o budżecie Unii Europejskiej, protekcjonizmie, mechanizmach podatkowych w ramach OECD i o polityce klimatycznej. Szef polskiego rządu przebywa w Niemczech, gdzie uczestniczy w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Mateusz Morawiecki powiedział, że zgodził się z kanclerz Merkel, iż planowany na 20 lutego szczyt Unii w sprawie budżetu będzie bardzo trudny. Nie spodziewam się wiele po tych negocjacjach, ale oczywiście przystąpimy do nich z dobrą wolą znalezienia kompromisu - powiedział premier, dodając, że Polsce szczególnie zależy na polityce spójności. "Kładziemy nacisk na sprawy wspólnego budżetu, na politykę rolną, na politykę spójności, czyli rozwój infrastruktury" - mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że w rozmowie z kanclerz Merkel przedstawił pomysł polskiego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, aby jednocześnie zwiększyć wydatki na cele klimatyczne i na politykę rolną, czyli połączyć budżet rolniczy z budżetem klimatycznym.
Polska delegacja udała się do Muzeum Pamięci Sachsenhausen w dawnym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Premier Mateusz Morawiecki złoży wiązanki i zapali znicze przed tablicą Polaków i Żydów Polskich, tablicą profesorską, Ścianą Straceń i zwiedzi ekspozycję muzealną, w tym celę Stefana Roweckiego "Grota". Wpisze się też do księgi pamiątkowej. Stronę niemiecką reprezentuje Dietmar Woidke, koordynator do spraw niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej, przewodniczący Bundesratu oraz premier Brandenburgii.
IAR/ks