Redakcja Polska

Koronawirus i kryzys na rynku ropy gwoździem do trumny Putina?

28.04.2020 13:01
Problemy gospodarcze Rosji wynikające ze spadku cen ropy naftowej i epidemii koronawirusa mocno osłabią pozycję prezydenta Władimira Putina i nie będzie on w stanie podejmować żadnych ekspansjonistycznych działań - pisze we wtorek "Financial Times".
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL/SPUTNIK

"Reputacja Władimira Putina jako mistrza taktyki zawsze była przesadzona. Jednak według wszelkich standardów jego decyzja o rozpoczęciu w zeszłym miesiącu wojny cenowej z Arabią Saudyjską na rynku ropy była katastrofalnie opóźniona w czasie. Nastąpiło to kilka dni przed tym, jak pandemia koronawirusa zaczęła zmuszać gospodarki na całym świecie do zamykania się, ograniczając popyt na ropę naftową" - czytamy w komentarzu redakcyjnym "Financial Times".

Gazeta wskazuje, że wskutek epidemii rosyjski prezydent musiał odwołać referendum mające zatwierdzić zmiany w konstytucji, które pozwoliłyby mu rządzić przez kolejne dwie prezydenckie kadencje po 2024 r., oraz paradę z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, gdzie miał nadzieję gościć innych światowych przywódców. Sam Putin przyznał, że Rosja stoi w obliczu większego kryzysu gospodarczego niż w czasie światowej recesji z 2009 r.

Rosyjska poduszka finansowa szybko się wyczerpie

"FT" wskazuje, że 150 mld dolarów zgromadzone ze sprzedaży surowców jako rezerwy na czas kryzysu do pewnego stopnia pokryje deficyt, ale te fundusze mogą się wyczerpać szybciej, niż się oczekuje. Natomiast rządowy plan antykryzysowy ma wartość mniej niż 3 proc. PKB, czyli znacznie poniżej tego, co przeznaczyły kraje rozwinięte, ponadto jest on skierowany przede wszystkim do wielkich firm, a nie małych i średnich przedsiębiorstw. W sytuacji gdy dwie trzecie społeczeństwa nie ma oszczędności, w realny sposób będzie to odczuwalne.

"Najnowsze kłopoty pojawiają się w trudnym momencie dla Putina. Kilka lat spadku realnych dochodów, a następnie próby podniesienia wieku emerytalnego w 2018 roku już wcześniej osłabiły poziom aprobaty dla jego działań. Pandemia obnaża chroniczne niedofinansowanie systemu opieki zdrowotnej. Prezydent planował wyjść naprzeciw żądaniom Rosjan domagających się lepszego standardu życia, szkół i opieki zdrowotnej poprzez kosztowne narodowe projekty, ale recesja sprawi, że nie będzie można na nie sobie pozwolić" - pisze "FT".

Znikoma siła antyputinowskich protestów

Brytyjski dziennik ocenia, że prawdopodobieństwo, by wirtualne bądź realne protesty rozwinęły się na tyle, żeby zagroziły władzy Putina, jest znikoma, ale to nie one są dla niego największym niebezpieczeństwem.

"Jednak ruch prezydenta w stronę zmiany zasad, aby mógł się ubiegać o reelekcję w 2024 r., miał na celu częściowo stłumienie manewrów wśród elit, które naprawdę utrzymują go przy władzy. Oligarchowie i „sekurokraci”, którzy spoglądają na niego jak na swojego gwaranta, będą obserwować, jak słabnie jego władza. Nawet jeśli prawdopodobnie nie będzie chciał zawrzeć pokoju na Ukrainie - co jest jego sztandarowym projektem w polityce zagranicznej ostatnich lat - jego problemy wewnętrzne mogą sprawić, że Putin nie będzie podejmował żadnych dalszych ekspansjonistycznych przedsięwzięć w najbliższej przyszłości" - uważa "FT".


IAR/PAP/dad

Jeśli Gazprom nie wykona wyroku arbitrażu, Polska będzie zajmować jego aktywa

28.04.2020 11:38
Kazus ukraińskiego Naftohazu, który wygrał z Gazpromem 2,6 mld dol., pokazał, że prowadząc twardą egzekucję, można uzyskać zasądzone pieniądze. Będziemy podążać tą drogą - zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Wiceszef MSZ docenia wartość akcji "Polonia4Neighbours"

28.04.2020 17:15
- Jest już kilkadziesiąt inicjatyw Polonii w ramach akcji "Polonia4Neighbours", np. infolinia ze wsparciem psychologów, szycie maseczek czy robienie zakupów. Największe zainteresowanie jest wśród Polonii m.in. z Niemiec, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Francji - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Europosłowie pytają o pakiet drogowy, unijna komisarz unika odpowiedzi

28.04.2020 13:28
Europosłowie pytają Komisję Europejską o pakiet drogowy zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym, ale ta unika odpowiedzi. Sprawa pakietu, przeciwko któremu protestuje między innymi Polska, była we wtorek jednym z tematów posiedzenia komisji transportu Parlamentu Europejskiego z udziałem komisarz do spraw transportu Adiny Valean.