Redakcja Polska

Europosłowie pytają o pakiet drogowy, unijna komisarz unika odpowiedzi

28.04.2020 13:28
Europosłowie pytają Komisję Europejską o pakiet drogowy zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym, ale ta unika odpowiedzi. Sprawa pakietu, przeciwko któremu protestuje między innymi Polska, była we wtorek jednym z tematów posiedzenia komisji transportu Parlamentu Europejskiego z udziałem komisarz do spraw transportu Adiny Valean. 
Audio
  • Pakiet drogowy, zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym, we wtorek będzie omówiony na posiedzeniu komisji transportu Parlamentu Europejskiego. Ostateczne głosowanie na sesji plenarnej zaplanowano w lipcu. O szczegółach - Beata Płomecka (IAR)
Proponowane przez Unię Europejską projekty są niekorzystne dla polskich spedytorów - argumentują przewoźnicy
Proponowane przez Unię Europejską projekty są niekorzystne dla polskich spedytorów - argumentują przewoźnicyJaroslaw Kilian/ Shutterstock

Pakiet został już zatwierdzony przez kraje członkowskie, przy sprzeciwie 8 państw, w tym Polski, dla której sprawa jest ważna, bo ma największą flotę transportową w całej Unii. Teraz pakietem drogowym zajmuje się Parlament Europejski.

Rola Komisji na tym etapie jest już wprawdzie ograniczona, ale wielu europosłów z naszego regionu wiązało nadzieję z nominacją Rumunki Adiny Valean na stanowisko komisarz do spraw transportu. Spodziewano się, że będzie wywierała presję na kraje i Europarlament i apelowała o zmiany, bo sama negatywnie oceniała pakiet drogowy. Co więcej, Rumunia jest razem w Polską w grupie krajów przeciwnych przepisom.

Do tej pory komisarz jedynie zapowiedziała przed kilkoma miesiącami analizę skutków. - Czy w ocenie skutków Pani komisarz zamierza uwzględnić to, co się dzieje teraz - pytał we wtorek europoseł Kosma Złotowski, nawiązując do pandemii koronawirusa. - Pakiet drogowy, w obecnym kształcie, wywołuje nie tylko podziały w Unii, ale jest zbędny - mówił z kolei europoseł z Węgier z grupy chadeków Andor Deli. Apelował do Komisji o zaproponowanie zmian w pakiecie, by pomóc sektorowi transportu drogowego, który ucierpiał w wyniku pandemii, dostosować się do sytuacji związanej z koronawirusem.

Unijna komisarz, podczas prawie 2-godzinnej dyskusji z europosłami, powiedziała jedynie, że ma zastrzeżenia do pakietu i że przygotowuje analizę skutków.

IAR/dad

Niemcy podzielni w sprawie luzowania ograniczeń

28.04.2020 11:29
W Niemczech trwa ostra dyskusja na temat szybkości luzowania przepisów wprowadzonych w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przedstawiciele gospodarki, obawiając się recesji, chcą jak najszybszej likwidacji wielu ograniczeń społecznych. Wirusolodzy zalecają ostrożność i ostrzegają przed drugą falą epidemii.

Jeśli Gazprom nie wykona wyroku arbitrażu, Polska będzie zajmować jego aktywa

28.04.2020 11:38
Kazus ukraińskiego Naftohazu, który wygrał z Gazpromem 2,6 mld dol., pokazał, że prowadząc twardą egzekucję, można uzyskać zasądzone pieniądze. Będziemy podążać tą drogą - zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Wiceszef MSZ docenia wartość akcji "Polonia4Neighbours"

28.04.2020 17:15
- Jest już kilkadziesiąt inicjatyw Polonii w ramach akcji "Polonia4Neighbours", np. infolinia ze wsparciem psychologów, szycie maseczek czy robienie zakupów. Największe zainteresowanie jest wśród Polonii m.in. z Niemiec, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Francji - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.