"Grupa Wyszehradzka dzięki stałej współpracy oraz podjętym w porę zdecydowanym posunięciom rządów dużo skuteczniej potrafiła reagować na spowodowany koronawirusem kryzys służby zdrowia niż kraje Europy Zachodniej" - podkreślił Instytut.
Ocenił też, że rządowe pakiety ratunkowe państw V4 stanowią znaczną pomoc dla tych społeczeństw.
Instytut zaznaczył, że najwięcej zakażeń na 100 tys. mieszkańców zanotowano wśród krajów V4 w Czechach (80,3), zaś najmniej na Węgrzech (29,1). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 40. Analiza opiera się na danych z 8 maja.
Najwyższa śmiertelność w V4 - na Węgrzech
Śmiertelność wśród chorych na Covid-19 najwyższa była na Węgrzech (3,9 zgonów na 100 tys. mieszkańców), zaś najniższa na Słowacji (mniej niż 1 osoba). W Polsce na 100 tys. mieszkańców zanotowano 2 zgony.
Według Instytutu nawet śmiertelność na Węgrzech jest znacznie niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Jako przykład podano Niemcy, gdzie wynosi 8,9, oraz Francję, gdzie sięga 38,8.
Szybka reakcja Czechów
W analizie podkreślono, że w Czechach pierwsze posunięcia ochronne wprowadzono niemal natychmiast po stwierdzeniu pierwszego zakażenia 1 marca - m.in. zamknięto granice i szkoły. Dzięki tym szybkim działaniom już pod koniec kwietnia zaczęto znosić w kraju ograniczenia.
Także w Polsce - podkreśla Instytut - wśród pierwszych posunięć po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego 13 marca było zamknięcie granic i szkół. Już 20 kwietnia otwarto parki, a potem wprowadzono kolejne złagodzenia restrykcji. Szybkie działania podjęły też Węgry i Słowacja - stwierdza Instytut.
Pakiety wsparcia gospodarki
W analizie zwrócono też uwagę na pakiety pomocy gospodarczej w krajach V4 – w Czechach odpowiada on wartości 19 proc. PKB, w Polsce 10 proc. PKB, na Węgrzech około 20 proc. PKB, a Słowacja wyasygnowała na gospodarczy pakiet ratunkowy 1,5 mld euro.
"Możemy stwierdzić, że członkowie Grupy Wyszehradzkiej znakomicie sobie radzą w walce z koronawirusem, czego dowodzi niska liczba zakażeń w tych krajach. Dzięki podjętym działaniom politycznym wspomniane państwa z powodzeniem utrzymały epidemię w ryzach, przez co znacznie zmniejszyły szkody spowodowane przez wirusa" - czytamy.
"Przyjęte przez te kraje gospodarcze pakiety ratunkowe przyczynią się walnie w następnych tygodniach do postawienia na nogi ich gospodarek" - podkreślił Instytut.
"W ostatnich miesiącach relacje między tymi krajami charakteryzowały ciągłe uzgodnienia i współpraca.(…) Skuteczności tej współpracy dowodzi m.in. to, że niedawno kraje V4 wspólnie wyasygnowały sumę 3 mln euro na opracowanie szczepionki przeciw koronawirusowi" - zaznaczył też Instytut.
PAP/dad