Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki w Brukseli: nie może być uznaniowości ws. praworządności

20.07.2020 15:59
Nie może być uznaniowości w sprawie oceniania stanu praworządności w krajach członkowskich - tak mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli. Podkreślił, że tylko wtedy Polska będzie mogła zgodzić się na kompromis w sprawie budżetu na kolejnych siedem lat i funduszu odbudowy po pandemii na unijnym szczycie.
Audio
  • Mateusz Morawiecki - optujemy za tym, by łączna pula funduszu odbudowy była podobna, czyli 750 mld euro (IAR)
Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że poziom finansowania będzie ambitny
Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że poziom finansowania będzie ambitnytwitter.com/@PremierRP

- Żeby on był możliwy do zaakceptowania dla Polski, musimy uzyskać to, na co wskazujemy od samego początku, czyli brak jakiejkolwiek uznaniowości po stronie ciał unijnych, instytucji unijnych w zakresie tematu przede wszystkim praworządności - podkreślił premier.

Obecne zapisy łączą wypłatę pieniędzy z unijnej kasy z przestrzeganiem praworządności. Polski rząd podkreśla, że nie zgodzi się na ogólne zapisy w tej sprawie, które byłyby wykorzystywane do karania państw członkowskich.

Polska chce, by łączna pula funduszu była zbliżona do 750 mld euro

Ponadto Mateusz Morawiecki przyznał również, że jest dobrej myśli co do porozumienia na szczycie w Brukseli w sprawie budżetu Unii i funduszu odbudowy po pandemii.

Szef polskiego rządu powiedział, że przy obecnych propozycjach kompromisowych pula przeznaczona dla Polski będzie zbliżona do tej, która została zaproponowana, czyli 64 miliardów euro. - Ta kwota będzie o jeden, dwa miliardy wyższa lub niższa” - dodał. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że poziom finansowania Unii, ostatecznie uzgodniony na szczycie, będzie ambitny. „Potrzebujemy dużego skoku inwestycyjnego i zastrzyku środków finansowych - dodał Mateusz Morawiecki.

Polska jest za tym, by fundusz odbudowy wyniósł około 750 miliardów euro. Taka jest też propozycja szefa Rady Europejskiej, ale może ona ulec jeszcze zmianie podczas negocjacji. Unijni przywódcy o 17.00 wznowią obrady czwartego dnia szczytu w Brukseli.

IAR/dad

Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce blisko 63 miliardy dolarów

20.07.2020 17:05
Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce blisko 63 miliardy dolarów, tworząc prawie 300 tysięcy miejsc pracy. Tak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą KPMG raportu "30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce".

Znamy laureatów tegorocznego plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"

20.07.2020 14:04
Muzeum Historii Polski ogłosiło laureatów 13. plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku". Z powodu pandemii ogłoszenie wyników odbyło się w internecie, bez udziału twórców wydarzeń.

Bony turystyczne także dla dzieci rodziców pracujących za granicą

20.07.2020 15:01
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą Polski Bon Turystyczny. To nowe świadczenie, które otrzyma każde dziecko do osiemnastego roku życia. Bonem turystycznym będzie można opłacić na przykład wakacyjny pobyt w hotelu lub wyjazd na obóz sportowy.