Redakcja Polska

Jan Dziedziczak: nasze stanowisko dotyczące funduszy unijnych jest głosem rozsądku

01.12.2020 09:51
Nasze stanowisko dotyczące funduszy unijnych jest głosem rozsądku. Nasze argumenty jednoznacznie wskazują na to, że łączenie praworządności z finansami jest niezgodne z traktatami - powiedział sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.
Audio
  • Jan Dziedziczak: Polska i Węgry będą bronić europejskich traktatów (Sygnały Dnia/Jedynka)
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakW. Kusiński/PRSA

Jan Dziedziczak był gościem programu "Sygnały Dnia" w Programie I Polskiego Radia. Został m.in. zapytany o to, czy jego zdaniem stanowisko Polski ws. funduszy unijnych zostanie uwzględnione w Brukseli. - Mamy taką nadzieję, dlatego że nasze stanowisko jest głosem rozsądku. Ponownie - powiedział.

- Pamiętamy wszyscy wydarzenia z lat 2015-2016. Początkowo pani premier Ewa Kopacz zdradza Grupę Wyszehradzką, pozostawia Grupę Wyszehradzką w kontekście tematu przyjmowania islamskich imigrantów m.in. do Polski. Pamiętamy słowa rzecznika rządu Ewy Kopacz, który mówił, że przyjmiemy każdą liczbę. Ale później za rządów Zjednoczonej Prawicy Grupa Wyszehradzka ponownie działała razem i przewalczyliśmy (rozwiązania ws. imigrantów - przyp.red.) na forum całej Unii Europejskiej - podkreślił Dziedziczak.

- Konkluzja jest taka, że cała Unia Europejska przyjęła nasze rozwiązania, czyli brak nakazu relokacji tych imigrantów - dodał.

W jego ocenie ze stanowiskiem Polski dotyczącym funduszy unijnych "będzie podobnie". - Kiedy przyjrzymy się tak naprawdę na chłodno to semantyka establishmentu europejskiego jest kontrfaktyczna. Przedstawiają się jako obrońcy praworządności, tymczasem traktaty jednoznacznie wskazują, że to my mamy rację - powiedział.

Jan Dziedziczak: łączenie praworządności z finansami niezgodne z traktatami

- Nasze argumenty jednoznacznie wskazują na to, że łączenie praworządności z finansami jest niezgodne z traktatami. A przecież to traktaty łączą kraje UE - zaznaczył.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji dotyczących funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje dotyczące budżetu UE - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia - zapewnił.


PAP/IAR/PR Jedynka/dad

Ogłoszono konkurs "Polonia i Polacy za granicą 2021". Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje

30.11.2020 15:31
Do końca roku organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2021". Na ten cel przeznaczono 50 milionów złotych. Szczegóły przedstawił dziś pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, minister Jan Dziedziczak.

Prof. Krasnodębski w "Die Welt": "My, Polacy, chcemy sami decydować, jak żyć"

01.12.2020 07:51
"Różnie można oceniać reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ale każdy, kto zna nasz kraj, dostrzeże wolność, wielość, różnorodność naszego życia - pisze Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego w tekście zamieszczonym w poniedziałek w dzienniku "Die Welt".

Utajniono niewygodną opinię prawną ws. łączenia funduszy z praworządnością?

01.12.2020 07:11
W ocenie europosła Jacka Saryusz-Wolskiego doszło do oszustwa i manipulacji w związku z rzekomym utajnieniem opinii Służb Prawnych Rady Unii Europejskiej z 22 października na temat łączenia wypłat unijnych środków ze stanem praworządności. Opinia miała stanowić o bezprawności i sprzeczności mechanizmu z traktatami UE.