Redakcja Polska

Przepisy ws. Funduszu Odbudowy przyjęte przez unijne kraje. Polska jednym z największych beneficjentów

13.02.2021 07:30
Przepisy dotyczące wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii zostały przyjęte przez unijne kraje i podpisane, teraz czas na ratyfikację – poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wysokość całego funduszu to 750 miliardów euro dla całej Unii, Polska jest jednym z największych beneficjentów.
Audio
  • Przepisy dotyczące wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii zostały przyjęte przez unijne kraje i podpisane, teraz czas na ratyfikację. Korespondencja Beaty Płomeckiej [posłuchaj]
Podpisanie dokumentu dotyczącego Funduszu Odbudowy
Podpisanie dokumentu dotyczącego Funduszu Odbudowy Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

Dla naszego kraju przewidziano około 60 miliardów euro co jest trzecim wynikiem w Unii, po Włoszech i Hiszpanii, z czego 23 miliardy euro to mają być bezzwrotne granty, dodatkowo prawie 5 miliardów euro to gwarancje, a 32 miliardy euro to nisko oprocentowane pożyczki.

Fundusz Odbudowy ma udźwignąć unijne gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Ostateczne zatwierdzenie i podpisanie przepisów dotyczących wypłat z funduszu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen nazwała historycznym momentem.

- Walczymy z pandemią i poważnym kryzysem zdrowotnym, gdzie naszą nadzieją są szczepionki, ale musimy też zwalczyć kryzys gospodarczy a w tej walce fundusz odbudowy jest naszym sojusznikiem i nadzieją - powiedziała szefowa Komisji.

Stworzenie funduszu jest możliwe, bo zapadła zgoda, by Unia pożyczyła pieniądze na rynkach pod gwarancje krajów członkowskich. Ale by pieniądze zostały wypłacone, państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję o zasobach własnych.

Ta procedura ma być sfinalizowana w pierwszym kwartale, by - zgodnie z ustaleniami - od połowy roku nastąpiła wypłata. Będzie ona dokonywana na podstawie programów przysłanych przez unijne kraje do Komisji Europejskiej. 19 państw już przysłało do Brukseli wstępne plany, w tej grupie nie ma Polski.

IAR/ho

Komisja Europejska podała prognozy wzrostu PKB dla Polski. Dane są obiecujące

11.02.2021 11:22
Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijała w tempie 3,1 procent PKB. W przyszłym roku natomiast wzrost PKB wyniesie 5,1 procent i będzie to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Tak wynika z prognoz gospodarczych przedstawionych przez Komisję Europejską.

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zadeklarował chęć współpracy z Polską w NATO

12.02.2021 08:56
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zadeklarował chęć współpracy z Polską w celu wzmocnienia NATO. Szef Pentagonu rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Rozmowa dotyczyła także obecności wojsk USA w Polsce i regionalnego bezpieczeństwa.

Mateusz Morawiecki: budowa Nord Streamu 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu

12.02.2021 10:04
Budowa rurociągu Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki - ocenił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do słów prezydent Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.