Redakcja Polska

Kreml: aktywność NATO u granic Rosji każe nam zapewniać sobie bezpieczeństwo

29.07.2021 14:35
Aktywność NATO przy granicach Rosji zmusza ją do podejmowania działań w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując trwające w Gruzji manewry Agile Spirit z udziałem żołnierzy NATO.
Ćwiczenia NATO Agile Spirit w Gruzji
Ćwiczenia NATO "Agile Spirit" w GruzjiPAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Pieskow nazwał te ćwiczenia "kolejnym potwierdzeniem, że NATO i jego infrastruktura wojskowa znajdują się wokół granic Rosji". Dodał następnie, że chodzi nie tylko o obecność wokół Rosji, ale też o "styczność" z jej granicami.

- Jest to oczywiście powód do bardzo bacznej obserwacji z naszej strony. Przede wszystkim zmusza nas to do podejmowania działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa - podkreślił przedstawiciel Kremla.

Manewry Agile Spirit rozpoczęły się w poniedziałek i zakończą się 6 sierpnia. Bierze w nich udział ponad 2,5 tys. żołnierzy z 12 państw NATO, w tym Polski oraz Azerbejdżanu, Gruzji i Ukrainy. Ćwiczenia odbywają się na pięciu gruzińskich poligonach i na Morzu Czarnym.


IAR/PAP/dad

Białoruś: gazeta "Nasza Niwa" wznowiła dostęp do strony internetowej

29.07.2021 11:07
Strona internetowa najstarszej białoruskojęzycznej gazety "Nasza Niwa" jest znów dostępna. Przez trzy tygodnie strona była zablokowana na podstawie decyzji białoruskiego ministerstwa informacji. "Nasza Niwa" jest najważniejszą gazetą dla środowisk odrodzenia narodowego Białorusi.

Polscy medycy lecą do Ugandy. Mają pomóc w walce z COVID-19

29.07.2021 12:04
Grupa ratowników i lekarzy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w piątek wyleci do Ugandy pomóc szpitalom w walce z COVID-19. "Będzie kontynuować trwającą od dwóch tygodni misję pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia" - poinformowało Polskie Centrum Pomocy Narodowej.

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29.07.2021 13:49
29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.