Tegoroczna zbiórka przeprowadzana jest tradycyjnie w dniach 30-31 października i 1 listopada. W ubiegłym roku z powodu pandemii kwesta odbyła się w internecie.
Podczas tegorocznego kwestowania zbierane będą podpisy popierające wpis „zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista taka prowadzona jest w oparciu o postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 r.
Lista artystów, biorących udział w zbiórce na Powązkach, jest tradycyjnie długa. Pieniądze zbierać będzie ok. 200 aktorów scen warszawskich – wśród nich Ewa Wiśniewska, Anna Nehrebecka, Anna Seniuk, Jan Englert, Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski i Kazimierz Kaczor - a także dziennikarze, publicyści, muzycy i władze Warszawy. W tym roku obiecali kwestować m.in. uczestnicy pierwszej zbiórki w 1975 r. Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz.
Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana również po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. W 2014 r. Stare Powązki na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.
Z Jerzym Kisielewskim, wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami rozmawia Ewa Plisiecka.