Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: Putin będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny

09.11.2021 15:42
Od początku przewidywaliśmy, że Władimir Putin - akceptując i popierając działania Alaksandra Łukaszenki - będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za "uspokojenie sytuacji" - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Imigranci na granicy z Białorusią
Imigranci na granicy z BiałorusiąTwitter/podlaska policja

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji. Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił Ławrow; jego zdaniem UE mogłaby tak samo pomóc Białorusi.

- Dlaczego nie można również pomagać Białorusinom, którzy mają pewne potrzeby, tak aby uchodźcy, których Litwa i Polska nie chcą wpuszczać na swoje terytorium, żyli w normalnych warunkach? - powiedział rosyjski minister na konferencji prasowej. Dodał, że uchodźcy nie chcą pozostać "na Białorusi ani w Turcji", a chcą przedostać się do krajów UE. Ocenił, że UE "przez lata propagowała i reklamowała swój sposób życia" i wobec tego "należy odpowiadać za swoje postępowanie".

Do słów rosyjskiego ministra odniósł się we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Szef rosyjskiego MSZ formułuje pierwsze +rady+ dla Unii Europejskiej, jak rozwiązać kryzys migracyjny. W najbliższym czasie Rosja będzie coraz częściej prezentować się jako kraj, który może pomóc rozwiązać problemy migracyjne Zachodu" - ocenił.

"Od początku przewidywaliśmy, że Putin - akceptując i popierając działania Łukaszenki - będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za „uspokojenie sytuacji”. Międzynarodowa gra polityczna właśnie się zaczyna..." - napisał Żaryn.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Władimir Putin Białoruś

Prezydent Andrzej Duda: zapobiegliśmy przełamaniu granicy

09.11.2021 13:31
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że polskie służby były przygotowane na odparcie ataku hybrydowego na naszej granicy z Białorusią. Mówił o tym po naradzie w Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem premiera, ministrów i szefów służb. Podkreślił, że Straż Graniczna oraz inne służby przewidziały możliwy rozwój zdarzeń i były w pełni gotowe odeprzeć próbę sforsowania polskiej granicy.

Od września 2022 przedmiot "Historia i teraźniejszość" w szkołach

09.11.2021 14:39
Od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość", zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie I i II - poinformowało kierownictwo MEiN.

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

09.11.2021 14:49
W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.