Redakcja Polska

"Ich jedyną winą jest pragnienie wolności". Szef MSZ o prześladowanych na Białorusi

28.11.2021 10:26
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał słowa wsparcia Białorusinom i białoruskim Polakom - ofiarom politycznych prześladowań, których - jak zauważył - jedyną winą jest pragnienie wolności i poszanowania godności osobistej i narodowej. 27 listopada przypada Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi.
Zbigniew Rau przekazał słowa wsparcia Białorusinom
Zbigniew Rau przekazał słowa wsparcia BiałorusinomFoto: Tymon Markowski/MSZ

Szef polskiej dyplomacji dodał, że dzisiejsze prześladowania na Białorusi przypominają opis carskich prześladowań. "Ku przestrodze dzisiejszych oprawców zacytuję słowa wieszcza: «(...) nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi...»" - napisał Zbigniew Rau.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało, że więźniami Łukaszenki są liderzy Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Wśród przetrzymywanych przez reżim jest 30 dziennikarzy, m. in. skazane na 2 lata dziennikarki Telewizji Biełsat Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa.

W dniu solidarności z więźniami politycznymi reżimu Aleksandra Łukaszenki osoby i instytucje z całego świata wyrażają poparcie dla osób represjonowanych za walkę o wolności i demokrację na Białorusi. By włączyć się w akcję, wystarczy opublikować wpis na Twitterze opatrzony hasłem: #StandWithBelarus.

W inicjatywę włączył się prezydent Andrzej Duda, który przypomniał, że na Białorusi jest niemal 900 więźniów politycznych. "Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oni. Wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami łukaszenkowskiej dyktatury" - napisał prezydent, który opublikował taki sam wpis również w języku białoruskim.

Swoją solidarność z więzionymi wyrażają również służby dyplomatyczne wielu państw. Sprawiedliwości dla przetrzymywanych domagają się między innymi: Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce, Ambasady USA, Polski, Rumunii i Niderlandów w Mińsku, sekretarz stanu USA Antony Blinken, ambasador Niderlandów na Litwie, Ambasada USA w Rydze, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy, przedstawicielstwa Niemiec i Litwy przy OBWE, ambasador Kanady w Polsce i na Białorusi, premier Słowenii Janez Janša, Europejska Partia Ludowa w Parlamencie Europejskim, unijna służba dyplomatyczna i wielu europarlamentarzystów.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podziękowała za napływające z całego świata wyrazy wsparcia i solidarności z narodem białoruskim oraz politycznymi więźniami reżimu Aleksandra Łukaszenki. Podkreśliła, że jest to szczególnie ważne dla rodzin setek przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.


IAR/PAP/dad

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Jens Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

27.11.2021 08:20
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.

"Presja na Mińsk musi być kontynuowana". Paweł Jabłoński o kryzysie na granicy

27.11.2021 10:08
- Temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji będzie kontynuowany, bo to w tej chwili najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Przy granicy polsko-białoruskiej może przebywać ok. 3 tys. cudzoziemców

27.11.2021 16:07
Według szacunków Straży Granicznej obecnie po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów, którzy mogą podejmować próby nielegalnego przejścia na terytorium RP – przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.