Redakcja Polska

Polska może przekazać Ukrainie amunicję o charakterze defensywnym. Zapadła decyzja

31.01.2022 14:50
W ścisłym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym - poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch. Jak zaznaczył, kwestia przekazania amunicji jest uzależniona od strony ukraińskiej. - Jesteśmy gotowi dostarczyć w każdej chwili kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji defensywnej - poinformował szef BBN.
Audio
  • Polska przekaże Ukrainie pomoc militarną. Rząd planuje też wsparcie humanitarne dla wschodniego sąsiada - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Minister zapowiedział też dalsze konsultacje sojusznicze w związku z kryzysem na Ukrainie. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Szef BBN Paweł Soloch
Szef BBN Paweł SolochFoto: Twitter/BBN

Paweł Soloch podczas poniedziałkowego briefingu przypomniał, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach rozmawiał w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prowadził również rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami wiodących europejskich państw NATO.


Posłuchaj
00:56 11530778_1.mp3 Polska przekaże Ukrainie pomoc militarną. Rząd planuje też wsparcie humanitarne dla wschodniego sąsiada - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Minister zapowiedział też dalsze konsultacje sojusznicze w związku z kryzysem na Ukrainie. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

- W międzyczasie odbył szereg spotkań z przedstawicielami rządu, ministrami, szefami służb, rozmawiał bezpośrednio z panem premierem. W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz (...) wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie - podkreślił Soloch.

Jak dodał, podczas wszystkich rozmów prezydenta dyskutowana była kwestia pomocy Ukrainie. - Mówimy o wsparciu politycznym, ale też o pomocy materialnej, zarówno w wymiarze humanitarnym, ale też wojskowym. Pan prezydent po konsultacjach z prezydentem Zełenskim, z rządem, wspierał ideę udzielenia również wsparcia wojskowego dla Ukrainy - powiedział szef BBN. -  Na uwagę zasługuje bardzo bliska współpraca prezydenta z ministrem Błaszczakiem w tym względzie - zaznaczył.

- Takie rozmowy były prowadzone, ale zapadła również decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem - przekazał Soloch.

Kiedy i jaka amunicja zostanie przekazana?

Szef BBN zapytany, kiedy i jakie mogłyby być dostawy amunicji dla Ukrainy, odpowiedział, że "to jest uzależnione od strony ukraińskiej, oni otrzymali specyfikację i tutaj teraz aktywność leży po ich stronie". - My jesteśmy gotowi to dostarczyć w każdej chwili - powiedział Soloch. Dopytywany jak ilościowo będzie się przedstawiać pomoc wojskowa, Soloch powiedział, że obecnie jest zadeklarowane "kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji". Podkreślił, że szczegóły w tej sprawie będzie przekazywać rząd, w szczególności Ministerstwo Obrony. - Ta decyzja jest, oferta została dostarczona stronie ukraińskiej, czekamy na odpowiedź - powiedział szef BBN.

Solocha dopytywano, czy prezydent Zełenski także zabiegał o to w rozmowach z prezydentem Dudą. - Była o tym mowa, obaj prezydenci rozmawiali o każdym wymiarze pomocy Ukrainie, począwszy od tego wymiaru politycznego - to co Ukrainę najbardziej interesuje, to jednolite stanowisko państw Zachodu, państw NATO, oczywiście później przekładające się na wymiar materialny, w postaci chociażby pomocy wojskowej - powiedział.

Inny wymiar pomocy, jakiej może udzielić Polska - mówił szef BBN - to pomoc humanitarna. Podkreślił, że także o niej będzie informował polski rząd. - Ale to jest pomoc, która ma również dostarczyć środków na wypadek gdyby miała miejsce jakaś konieczność ewakuacji wewnątrz Ukrainy, wszelka pomoc związana także ze środkami ochrony zdrowia, pomocy medycznej, tego rodzaju pomoc - mówił Soloch.


PAP/IAR/dad

Zbigniew Rau: obecna sytuacja w Europie najbardziej napięta od końca II wojny światowe

31.01.2022 13:41
Szef polskiego MSZ prof. Zbigniew Rau na wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek w Tallinie ze swoją estońską odpowiedniczką Evą-Marią Liimets określił obecną sytuację w Europie jako "najbardziej napiętą od końca II wojny światowej" i ostrzegł przed gromadzeniem się sił rosyjskich na Białorusi.

Dlaczego Rosja grozi otwartym atakiem właśnie teraz? Ukraińskie media: są cztery czynniki

31.01.2022 14:24
Są cztery czynniki, które wyjaśniają, dlaczego osiem lat po rozpoczęciu niewypowiedzianej wojny Rosji przeciwko Ukrainie prezydent Władimir Putin grozi otwartym wtargnięciem, katastroficznymi skutkami dla ukraińskiej państwowości i szokowym efektem dla Europy - pisze Ukraińska Prawda.