Redakcja Polska

Rau i Blinken: nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy

18.02.2022 07:55
Choć brak jest oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, to nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy - zgodzili się w czwartek podczas rozmowy telefonicznej szefowie dyplomacji: Polski Zbigniew Rau i USA Antony Blinken.
Konflikt Rosja-Ukraina. Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem
Konflikt Rosja-Ukraina. Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym BlinkenemPAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO; MARTIAL TREZZINI

Rau i Blinken rozmawiali w czwartek telefonicznie. Z komunikatu polskiego MSZ wynika, że tematem rozmowy był rozwój sytuacji na i wokół Ukrainy. "Szef polskiej dyplomacji podsumował swoją niedawną wizytę w Moskwie, w roli Przewodniczącego OBWE, i zrelacjonował przebieg rozmów z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem" - podały służby prasowe resortu spraw zagranicznych.

Obaj szefowie dyplomacji zwrócili uwagę "na brak oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, pomimo publicznych zapewnień Moskwy o wycofywaniu jednostek znad granicy z Ukrainą". "Rozmówcy zgodzili się, że nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania obecnego kryzysu, a kluczem do tego powinien być dialog prowadzony w oparciu o trzy ścieżki: dwustronną amerykańsko-rosyjską, Radę NATO-Rosja oraz forum OBWE" - napisano w komunikacie MSZ.

Minister Rau podziękował także sekretarzowi Blinkenowi za decyzję administracji amerykańskiej dotyczącą wysłania dodatkowych żołnierzy do Polski i podkreślił konieczność dalszego wzmacniania całej wschodniej flanki NATO. Wskazał również na działania, jakie ma zamiar podjąć zarówno jako szef polskiej dyplomacji, jak i przewodniczący OBWE, w najbliższym czasie.

Rosja szykuje się do ataku

Antony Blinken wystąpił w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oświadczył, że informacje USA jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni. Stwierdził, że Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny, próbując stworzyć pretekst do inwazji, oskarżając Kijów m.in. o możliwy atak bronią chemiczną, zamach terrorystyczny na terytorium Rosji czy o "ludobójstwo". Zaznaczył, że rosyjskie media już zaczęły intensyfikację podobnych oskarżeń, w tym podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Minister Rau w Moskwie przebywał we wtorek, gdzie spotkał się ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Po rozmowie z szefem MSZ Rosji ocenił, że bezpieczeństwo europejskie znajduje się obecnie "w głębokim kryzysie". - Sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją - mówił polski minister.

Podkreślił, że "polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie". W tym duchu - jak mówił - Polska zaproponowała "inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego". Celem tej propozycji - tłumaczył Rau - "jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE". - Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami - wskazał Rau. 


IAR/PAP/dad

Zbigniew Rau w Interfaksie: naszym obowiązkiem jest utrzymanie kontaktów na wszystkich poziomach

17.02.2022 13:26
W tej trudnej sytuacji politycznej naszym obowiązkiem pozostaje pielęgnowanie kontaktów na wszystkich poziomach - powiedział minister spraw zagranicznych Polski i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax przy okazji swojej wizyty w Moskwie. Rau poruszył również temat dostaw broni dla Ukrainy i dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Szef NATO Jens Stoltenberg: jest obawa, że Rosja szuka pretekstu do inwazji na Ukrainę

17.02.2022 14:14
Obawiamy się, że Rosja szuka pretekstu, by uderzyć na Ukrainę - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Zwrócił również uwagę, że na terytorium Ukrainy działa "wielu oficerów rosyjskiego wywiadu", których zadaniem jest prowadzenie operacji "pod obcą banderą" i tworzenie pretekstów do interwencji.