Redakcja Polska

Szynkowski vel Sęk: w ustaleniach szczytu NATO uwzględniono większość polskich postulatów

07.07.2022 12:56
Ustalenia niedawnego szczytu NATO w Madrycie zdecydowanie zwiększyły bezpieczeństwo Polski i naszej części Europy, uwzględniono w nich gros polskich postulatów - powiedział w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękRafał Guz/PAP

Wiceszef MSZ odpowiadał w Sejmie na pytania posłanek PiS. Barbara Bartuś (PiS) pytała o ustalenia niedawnego szczytu NATO w Madrycie, dopytywała jakie kroki zostały w jego czasie podjęte i jaki był ich wpływ na bezpieczeństwo Polski.

Szynkowski vel Sęk powiedział, że podczas szczytu zapadły istotne decyzje, a jego uczestnicy wykazując się jednością przyjęli nową koncepcję strategiczną, w której Rosja uznana jest za najistotniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Postanowili też - jak mówił wiceminister - znacznie wzmocnić postawę odstraszania i potwierdzili polityk otwartych drzwi w odniesieniu do Ukrainy i Gruzji.

Wiceszef MSZ wskazał, że podczas szczytu państwa natowskie zobowiązały się też do długotrwałego wsparcia Ukrainy, wystosowały też zaproszenie do przyjęcia do NATO Finlandii i Szwecji.

Ustalenia szczytu istotne dla Polski

Według niego, ustalenia szczytu stanowiły odpowiedź na gros polskich postulatów i zwiększyły bezpieczeństwo Polski i naszego regionu, a przyjęty w jego czasie dokument wskazuje między innymi kolektywną obronę jako podstawę sojuszu, zmienia też filozofię NATO określając Rosję jako zagrożenie a nie jako partnera, co - jak podkreślił - stało się także dzięki polskim staraniom, podobnie jak potępienie przez sojusz agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Podczas szczytu NATO - mówił Szynkowski vel Sęk - przedstawiono też perspektywę możliwego przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Dodał, że wśród ważnych tematów była także aktywność Chin, których niektóre działania uznano za szkodliwe dla bezpieczeństwa Sojuszu, bezpieczeństwo cybernetyczne, kwestie klimatyczne i dotyczące energetyki.

Dla Polski - zaznaczał wiceszef MSZ - wyjątkowo ważne były zapisy otwierające możliwość, zwiększania obecności żołnierzy NATO w Polsce do wielkości brygad.

Jako decyzje o wymiarze historycznym wskazał oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że ta decyzja pokazuje zmianę myślenia o stacjonowaniu sił amerykańskich w Polsce. Stwierdził, że w związku z tym należy prowadzić działania na rzecz wzmocnienia tej obecności w naszym kraju.

Elżbieta Płonka (PiS) pytała z kolei w związku z madryckim szczytem o współpracę między UE a NATO.

Transatlantycka kolacja

Szynkowski vel Sęk relacjonował, że w trakcie szczytu na zaproszenie gospodarzy "odbyła się kolacja transatlantycka - wydarzenie zrzeszające szefów państw i rządów zarówno NATO, jak i UE". Jak ocenił, był to kolejny symbol jedności Zachodu w obliczu wojny w Ukrainie i zagrożeń ze strony Rosji. Podkreślał, że współpraca obu organizacji znalazła też odbicie w dokumentach szczytu, szczególnie nowej koncepcji strategicznej, w których UE została wskazana jako unikalny i niezbędny partner NATO. Zaznaczył, że wskazano w niej także na wspólne wartości obu organizacji i wymieniono szereg dziedzin, w których UE i NATO zamierzają wzmocnić współpracę, m.in. cyberbezpieczeństwo.

Podkreślił, że z punktu widzenia Polski "istotne jest, aby ta współpraca była sprawna i niekonkurencyjna", a zapisy dokumentów szczytu potwierdzają takie dążenie z obu stron.

Pod koniec czerwca podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa.

Stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

Podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. przyjęto inicjatywę utrzymywania na terytorium państw Sojuszu ograniczonej obecności wojskowej w postaci batalionowych grup bojowych - to wysunięta obecność NATO. W jej skład wchodzą dostosowana wysunięta obecność (tFP) w Bułgarii i Rumunii oraz wzmocniona wysunięta obecność (eFP) w Polsce, Estonii na Litwie oraz Łotwie.


PAP/dad

Brytyjski system Sky Saber już w Polsce. Szef MON: to dowód troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki

07.07.2022 09:37
Brytyjski system obrony przeciwpowietrznej Sky Saber jest już rozlokowany w Polsce. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej mobilne zestawy są obecnie przygotowywane do działania, przechodzą ostatnie sprawdzenia. Jak napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, system ten ma "przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej". 

Ukraińska armia nie pozwala Rosji przejąć kontroli nad obwodem ługańskim

07.07.2022 10:54
W 134 dniu inwazji na Ukrainę Rosja atakuje ukraińskie pozycje w Donbasie i na południu kraju. Według sztabu ukraińskiej armii, Moskwie wciąż nie udało się przejąć całkowitej kontroli nad obwodem ługańskim.

Wysokie morale i wiara w zwycięstwo. Polscy wolontariusze o sytuacji na Ukrainie

07.07.2022 11:48
Polscy wolontariusze-medycy, którzy pracują na linii frontu pod Chersoniem, uważają, że wśród walczących Ukraińców utrzymuje się wysokie morale i wiara w zwycięstwo. Polacy przed wojną wykonywali różne zawody, w momencie wybuchu konfliktu zdecydowali się jechać na front, by pomagać zarówno wojskowym, jak i ludności cywilnej.