Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski o zwrocie turbiny do gazociągu Nord Stream

18.07.2022 09:14
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj nie zaakceptuje decyzji Kanady o zwrocie do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream.
Audio
  • Wołodymyr Zełenski o zwrocie turbiny do gazociągu Nord Stream [posłuchaj]
Władze: jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją Kanady ws. odesłania turbiny do Nord Stream 1
Władze: jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją Kanady ws. odesłania turbiny do Nord Stream 1Shutterstock/dragancfm

Takie stanowisko ukraiński przywódca przedstawił premierowi Kanady Justinowi TrudeauW swoim wystąpieniu opublikowanym na Facebooku Wołodymyr Zełenski podkreślił, że zwrot turbiny można potraktować jako naruszenie sankcji nałożonych na Rosję: "To nie jest tylko kwestia turbiny. To jest kwestia utrzymania sankcji. Jeśli nastąpi jedno naruszenie, tylko kwestią czasu będą kolejne naruszenia. Rosja celowo stosuje szantaż gazowy i prowokuje naruszenia sankcji. Istnieje dość szlaków dostaw gazu z Rosji do Europy i każdy kraj powinien trzymać się zasad." 

Decyzja Kanady o zwrocie turbiny po pracach serwisowych Niemcom mimo sankcji wywołała poruszenie i oburzenie władz Ukrainy. Komisja Europejska nie uznała tego za naruszenie sankcji nałożonych na Rosję, gdyż nie obejmują one technologii powiązanych z transportem gazu ziemnego. Jednocześnie przyjęto stanowisko, że zwrot turbiny pozbawi Rosję pretekstu do ograniczenia dostaw gazu poprzez Nord Stream po zakończeniu trwających obecnie prac konserwacyjnych przy gazociągu.

O dalszej pomocy i sankcjach wobec Rosji rozmawiali w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To pierwsza rozmowa obu liderów po decyzji Kanady o zwrocie turbin do Niemiec, której szczegóły podano.

„Rozmawialiśmy o trwałym i nieustającym wsparciu Kanady dla Ukrainy, potwierdziłem nasze zobowiązanie, by przekazać mieszkańcom Ukrainy i rządowi pomoc i wyposażenie, którego potrzebują” - napisał Trudeau na Twitterze. 

Wśród tematów rozmowy był również „szeroko pojęty globalny wpływ rosyjskiej, nielegalnej i nieuzasadnionej wojny”, to określenie, którego często używa się w odniesieniu do kryzysu żywnościowego. Komunikat biura prasowego premiera wskazywał też na kwestię utrzymania jedności sojuszników oraz „dalszego nakładania poważnych kosztów na Rosję”. Trudeau i Zełenski potępili rosyjskie ataki na ludność cywilną i infrastrukturę, i uzgodnili następne rozmowy.

Sobotnie streszczenie rozmowy Trudeau i Zełenskiego było pierwszym takim komunikatem o rozmowach obu polityków po decyzji Kanady sprzed tygodnia o przekazaniu Niemcom turbin do gazociągu Nord Stream 1, serwisowanych w Montrealu. Rząd wskazywał m.in. na problemy Niemiec bez dostaw gazu. Światowy Kongres Ukraińców zwrócił się do sądu w Kanadzie, by orzekł o zasadności zwrotu turbin. W piątek parlamentarna komisja spraw zagranicznych zdecydowała, że dokona przeglądu rządowej decyzji. Wśród zaproszonych na spotkania są ministrowie, a także ambasadorowie Ukrainy, Niemiec i Unii Europejskiej.

IAR/ks

Antywojenny protest Ukraińców pod ambasadą Rosji w Warszawie

17.07.2022 18:40
Blisko dwie i pół godziny protestowali głównie Ukraińcy pod ambasadą Rosji w Warszawie na ulicy Belwederskiej. Zgromadzenie miało charakter pokojowy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski: Rosja nadal sieje śmierć

17.07.2022 18:44
Rosja nadal sieje na ukraińskiej ziemi smutek i śmierć - oświadczył prezydent Ukrainy w niedzielę, kiedy mija osiem lat od zestrzelenia nad Donbasem samolotu Malaysia Airlines rejsu MH17.

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi Abrams są już w Polsce

18.07.2022 07:59
5 kwietnia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, szef MON podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego.