"To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!" - napisał minister na Twitterze, w apelu do rządu Niemiec o udział w koalicji na rzecz dozbrojenia Ukrainy.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Niemcy szybko odpowiedzą na polski wniosek w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie.
W ocenie szefa rządu Niemcy nie chcą pomagać broniącej się przed Rosją Ukrainie na szeroką skalę i w trudny do zrozumienia sposób zwlekają z podjęciem decyzji w sprawie przekazania czołgów Kijowowi. Stwierdził, że koalicja w sprawie wsparcia naszego wschodniego sąsiada powinna się rozrastać.
00:28 12163309_1 (1).mp3 Premier Mateusz Morawiecki: mam nadzieję, że odpowiedź Niemiec w sprawie Leopardów przyjdzie szybko (IAR)
Szef MON Niemiec: nie ma decyzji w sprawie
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował we wtorek, że podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nie zapadły nowe decyzje w sprawie czołgów Leopard 2. Zapewnił, że jeśli jakieś kraje zdecydują się na przekazanie tego sprzętu Ukrainie, Berlin będzie działał bardzo szybko.
Zdaniem Borisa Pistoriusa, nie ma żadnego rozbicia między sojusznikami, jeśli chodzi o przekazywanie czołgów na Ukrainę. Jak mówił, NATO nie może stać się częścią wojny z Rosją, ale jednocześnie Sojusz będzie wspierał Ukrainę.
00:56 12163091_1.mp3 Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
W jego ocenie, dyskusja wokół Leopardów przykrywa rzeczywiste informacje o skali niemieckiego wsparcia dla Ukrainy. - Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce liderów wsparcia wojskowego dla Kijowa. Przeznaczyliśmy na ten cel w sumie już około 3,3 miliardów euro. Tylko USA i Wielka Brytania dostarczyły nieco więcej - bronił się szef niemieckiego MON.
11 stycznia prezydent Andrzej Duda powiedział we Lwowie, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Na przekazanie czołgów muszą jednak wyrazić zgodę Niemcy, które są ich producentem. Niemiecki rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
Baerbock: Berlin nie będzie się sprzeciwiać
W minioną sobotę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że jeśli Polska wystąpi do Niemiec o zgodę, to Berlin nie będzie się temu sprzeciwiać.
Z kolei w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wystąpi do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie Leopardów i dodał, że nawet gdybyśmy jej ostatecznie nie dostali, to i tak przekażemy czołgi w ramach "małej koalicji" międzynarodowej.
(PAP)
IAR/PAP/dad