Redakcja Polska

Andrzej Duda w Brukseli: oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki NATO

15.02.2023 18:35
Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, chcielibyśmy, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza - mówił w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w ramach swojej ofensywy dyplomatycznej odwiedził Brukselę i udał się do Londynu. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Stoltenberg: NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego
Stoltenberg: NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i Sojuszu PółnocnoatlantyckiegoPAP/Leszek Szymański

W środę prezydent przybył do Brukseli, gdzie w kwaterze głównej NATO spotkał się z sekretarzem generalnym sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

Po spotkaniu podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda przypomniał, że w Polsce w dniach 20-22 lutego odbędzie się wizyta prezydenta USA Joe Bidena, a także zaplanowane w jej trakcie spotkanie polityków z państw Europy Środkowej należących do NATO, czyli Bukareszteńskiej Dziewiątki. W imieniu swoim i prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej prezydent przekazał Stoltenbergowi zaproszenie na szczyt B9.

Posłuchaj
00:55 12202950_1.mp3 Polska oczekuje nowych planów obronnych wschodniej flanki NATO na wypadek ataku. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

- Będziemy dyskutowali o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, na wschodniej flance NATO, bo to jest element, który nas najbardziej interesuje, także w perspektywie zbliżającego się szczytu całego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - mówił Duda.

Dodał, że był to również temat rozmowy z sekretarzem generalnym NATO. - Wyraziłem nasze nadzieje i oczekiwania z polskiej strony, że oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa, nowych planów dla naszej części Sojuszu, nie tylko dla Polski, ale także dla państw bałtyckich, dla pozostałych państw wschodniej flanki z południa, planów gotowości, które będą skutkowały, że w przypadku jakiejkolwiek napaści na którekolwiek z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance ta reakcja Sojuszu sprowadzająca się do wykonania artykułu 5 będzie natychmiastowa, jak najszybsza - powiedział prezydent.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Andrzej Duda mówił też o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. - Chcielibyśmy, żeby na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak żeby to uzbrojenie było tam zgromadzone na wypadek jakiejkolwiek napaści, żeby pozostawało w dyspozycji sił sojuszu, które na tym terenie się znajdują lub na ten teren przybędą - podkreślił.


Posłuchaj
00:26 12202842_1.mp3 Andrzej Duda podkreślił, że reforma planów reagowania to jedna ze spraw, które poruszą kraje naszego regionu podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie (IAR)

 

Zwracał uwagę, że dzięki obecności infrastruktury na wschodniej flance ewentualne przybycie sił sojuszniczych będzie szybsze. - To jest dla nas bardzo ważne i chcielibyśmy, żeby w tym zakresie te decyzje były podejmowane. O tym na pewno będzie dyskutowała Bukaresztańska Dziewiątka, o to ja także dzisiaj pytałem sekretarza generalnego. Z punktu widzenia Polski jest to sprawa najważniejsza - zaznaczył prezydent.

Podkreślił przy tym, że Polska realizuje wielkie zakupy uzbrojenia. - To będzie bardzo duże wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Chcemy być samowystarczalni, jako wiarygodny element stabilności i obrony terytorium sojuszu - powiedział prezydent.

Wsparcie Ukrainy

Duda mówił też o wsparciu dla Ukrainy. Podkreślił, że w ramach działań sojuszniczych do tego kraju dostarczane są w tej chwili z Wielkiej Brytanii czołgi Challenger. - To także czołgi z Kanady, które już w tej chwili przybyły, Leopardy, to będą czołgi od nas z Polski, to oczywiście czołgi i dodatkowa infrastruktura z Niemiec, która też została Ukrainie obiecana. To bardzo nowoczesne czołgi - Leopard wersja 2A6 - wymieniał.


Posłuchaj
00:52 12202873_1.mp3 Kijów pozytywnie ocenia brukselskie spotkanie krajów dozbrajających Ukrainę. W Brukseli zakończyło się dziś także spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Ukrainę reprezentował tam szef resortu obrony Ołeksij Reznikow. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

- Bardzo jesteśmy za te donacje wdzięczni. Chcemy, żeby zebrała się przynajmniej brygada pancerna dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że może uda się sformować kilka brygad - mówił Duda.

Stoltenberg: Putin nie chce pokoju

Sekretarz generalny NATO przekazał, że głównym tematem rozmowy z polskim prezydentem była wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. - Niemal rok od brutalnej inwazji prezydent Putin nie pokazuje , aby przygotowywał się do pokoju. Wręcz przeciwnie: uruchamia nowe ofensywy, ostrzeliwuje cywilów, miasta, infrastrukturę krytyczną - mówił Stoltenberg.

- Putin musi zdać sobie sprawę z tego, że nie może wygrać. W tym celu musimy nadal szybko zapewniać Ukrainie broń i amunicję, której potrzebuje do odbicia terytorium i przetrwania jako suwerenny naród - podkreślił szef NATO, zaznaczając, że Polska odgrywa wiodącą rolę w tych wysiłkach, udzielając znaczącego wsparcia militarnego, pomocy humanitarnej, ekonomicznej, a także w zakresie szkolenia.

Kwestie uczestnictwa Białorusi w wojnie

Stoltenberg wspomniał też o roli Białorusi w wojnie na Ukrainie. - Wzywamy Białoruś, żeby zakończyła swoje współuczestnictwo w tej wojnie- podkreślił.

Według szefa NATO mierzymy się dziś z największym kryzysem bezpieczeństwa od pokolenia. W związku z tym - jak mówił - podejmowane są kolejne kroki, by wzmocnić obronność NATO. - Wzmacniamy naszą obecność i gotowość od Morza Czarnego do Morza Bałtyckiego, w tym również w Polsce. Myśliwce ze Stanów Zjednoczonych i Niderlandów pomagają w ochronie polskiego nieba. Baterie Patriot z Niemiec również pomagają w obronie, a tysiące żołnierzy NATO jest w Polsce po to, żeby pomagać odstraszać agresję - mówił sekretarz generalny sojuszu.

Stoltenberg zapewnił też, że "NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i całego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Dziękował również polskiemu prezydentowi za zaproszenie do udziału w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie i w którym udział ma wziąć m.in. prezydent USA Joe Biden. "Szczyt ten wyśle mocny sygnał o jedności i zdecydowaniu sojuszu" - podkreślił Stoltenberg. 

IAR/PAP/dad

 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii

15.02.2023 12:01
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 10. pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro.

Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnia: środki z KPO trafią do Polski

15.02.2023 12:30
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że "nie ulega wątpliwości, środki na KPO trafią do Polski, natomiast decyzja prezydenta o skierowaniu noweli ustawy o SN do TK nieco wydłuża ścieżkę dojścia do tych środków. W Brukseli da się wyczuć pewien element zaskoczenia decyzją prezydenta".

"Śmiertelna konfrontacja Polaków z Ukraińcami". Rosyjska propaganda kolportuje kolejne kłamstwa nt. Polski

15.02.2023 13:55
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn poinformował, że "Rosja kontynuuje kampanię informacyjną przeciwko Polsce. Kremlowska propaganda regularnie eksponuje narracje dotyczące udziału polskich najemników w działaniach zbrojnych na Ukrainie oraz postępującej militaryzacji Rzeczpospolitej".