Redakcja Polska

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski

23.02.2023 08:00
W programie "Gość Wiadomości" w TVP1 sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że "gwarancje dla Polski są niezachwiane". - Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić każdej części terytorium sojuszników. Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wtedy obecne tam będzie całe NATO (...) jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zaznaczył Stoltenberg.
Jens Stoltenberg o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski
Jens Stoltenberg o gwarancjach bezpieczeństwa dla PolskiFoto: PAP/Marcin Obara

Szef NATO powiedział, że NATO jest najsilniejszym i najskuteczniejszym sojuszem. Jak podkreślił, najważniejszym zobowiązaniem NATO jest działanie zgodnie z art. 5, czyli reakcja całego Sojuszu, nawet w przypadku ataku na jednego jego członka. - Wszyscy sojusznicy stoją ramię w ramię. W ten sposób wysyłamy sygnał potencjalnym napastnikom, w tym Rosji - wyjaśnił.

Jens Stoltenberg zaznaczył, że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. Zapewnił o kolejnych dostawach broni oraz innego rodzaju pomocy walczącej Ukrainie, a także o roli Polski. - Sojusz zapewnia Ukrainie niespotykany poziom wsparcia. Polska jest jednym z liderów dostarczania nie tylko broni, ale i pomocy humanitarnej. Przyjmuje także uchodźców ukraińskich. Chciałem zaznaczyć, ze Polska również zainicjowała przekazanie Ukrainie czołgów. Leopardy przekazane przez różne kraje trafią na front za około dwa tygodnie, kiedy zakończy się szkolenie ukraińskich żołnierzy - mówił Jens Stoltenberg.

Szef NATO powiedział, że liczy na jak najszybsze przyjęcie do struktur Sojuszu Finlandii i Szwecji. - NATO jest zjednoczone bardziej niż kiedykolwiek i jednocześnie otwarte na nowych członków - stwierdził.

Szczyt B9. "Dziękuję prezydentowi Dudzie za ważne spotkanie"

Stoltenberg podsumował też szczyt B9 i zaznaczył, że głównym wnioskiem płynącym z tego spotkania jest to, że "będziemy stać ramię w ramię z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba". - Musimy zapewnić, że Ukraina wygra tę wojnę i zwycięży jako wolny, suwerenny naród - zaznaczył.

Z kolei na Twitterze podziękował polskiemu prezydentowi za zaproszenie na szczyt B9 w Warszawie.

"Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ważne spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki i prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Daliśmy jasno do zrozumienia, że nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jest stałe. Członkowie NATO nigdy nie byli bardziej zjednoczeni po to, by bronić każdej części sojuszniczego terytorium" - napisał.


IAR/tvp.info/

Jest umowa z Westinghouse na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej

22.02.2023 13:57
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Brytyjski historyk napisał książkę o Grupie Ładosia, czyli Polakach ratujących Żydów. Ukaże się w sierpniu

22.02.2023 14:07
W sierpniu ukaże się w Wielkiej Brytanii książka Rogera Moorhouse'a o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem. Brytyjski historyk ujawnił tytuł i zaprezentował okładkę książki.

Caritas Polska przez rok wsparła Ukrainę pomocą o wartości prawie 600 milionów złotych

22.02.2023 15:29
597 milionów złotych - to wartość pomocy, którą w ciągu roku trwania wojny Caritas Polska przekazała dla Ukrainy i uchodźców w naszym kraju.