Redakcja Polska

Minister do spraw Unii Europejskiej o pomocy udzielonej przez Polskę Ukrainie

25.02.2023 15:30
Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Polska pokazała, że Ukrainie można szybko dostarczać pomoc militarną.
Audio
  • Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk o pomocy Ukrainie [posłuchaj]
Minister ds. UE: Polska po raz kolejny okazała się krajem, który stanowi forpocztę na arenie europejskiej
Minister ds. UE: Polska po raz kolejny okazała się krajem, który stanowi forpocztę na arenie europejskiejTymon Markowski / MSZ / gov.pl

Przekazanie czołgów Ukrainie to znak, że można działać sprawnie, że również w tak skomplikowanej, a jednocześnie ważnej rzeczy, jak przekazanie broni pancernej, Polska po raz kolejny okazała się krajem, który stanowi forpocztę na arenie europejskiej - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk podkreślił w sobotę na konferencji prasowej w Poznaniu, że w piątek, w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, miały miejsce dwa istotne wydarzenia.

"Po pierwsze - wizyta polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie i przekazanie, zainicjowanie można już powiedzieć w praktyce, działania koalicji przekazującej czołgi Leopard 2" - powiedział minister ds. UE.

Dodał, że "Polska przekazała już pierwsze czołgi". "Ale przypominam też, że Polska zainicjowała powstanie takiej koalicji, w ramach której nasi partnerzy zadeklarowali, że również takie czołgi będą wysyłać" - podkreślił Szynkowski vel Sęk. 

Zaznaczył, że w tej chwili w Polsce prowadzone są szkolenia ukraińskich żołnierzy na tych czołgach, "a pierwsze czołgi już trafiły na Ukrainę, już trafiły na front".

"To ważne, bo też pokazaliśmy, że od momentu zainicjowania tej sprawy do momentu jej realizacji minął bardzo krótki czas, szybko zostały wdrożone szkolenia, a sam sprzęt bardzo szybko trafił na Ukrainę" - mówił minister.

Według niego "jest to też znak dla wszystkich tych, którzy mówią, że ta pomoc musi trwać, że te przygotowania są wielowymiarowe i w związku z tym muszą być długotrwałe, że można działać sprawnie, że również w tak skomplikowanej, a jednocześnie ważnej rzeczy, jak przekazanie broni pancernej, Polska po raz kolejny okazała się krajem, który stanowi forpocztę na arenie europejskiej". 

Na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszona przez Komisję Europejską i przez Polskę ważna inicjatywa dotycząca uprowadzonych z Ukrainy dzieci - powiedział w sobotę w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Zaznaczył, że uprowadzanie ukraińskich dzieci z ich rodzin to wielki, społeczny problem, a nawet tragedia i zbrodnia rosyjska. "Nie wiadomo gdzie się znajduje wiele z tych dzieci. Szacunki są bardzo różne, ale nawet te najbardziej wstrzemięźliwe mówią o co najmniej sześciu tysiącach przypadków udokumentowanych kradzieży dzieci, których los jest dzisiaj nieznany" - powiedział.

"Na ten problem nie można zamykać oczu. To jest problem dramatyczny, na który świat zachodni musi udzielić odpowiedzi i musi zebrać dowody tych zbrodni i zadbać o to, żeby odpowiedzialnych za te zbrodnie dosięgnęła sprawiedliwość" - dodał.

Ocenił, że Polska w tej sprawie ma historyczne doświadczenia. "Dlatego czujemy się szczególnie świadomi tego tematu i szczególnie zobowiązani żeby w tej sprawie działać" - dodał.

Podkreślił, że ta inicjatywa będzie obejmowała dążenie do efektywnego zbieraniu dowodów, żeby podjąć jak najbardziej zaawansowane działania ze strony państw i instytucji europejskich i wspomóc Ukrainę w odzyskaniu ukraińskich dzieci, a z drugiej strony pociągnąć do odpowiedzialności winnych tych zbrodni.

Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły tej inicjatywy, w tym ewentualne działania śledcze w sprawie tych uprowadzeń, Szynkowski vel Sęk odpowiedział, iż "umówiliśmy się z KE, że więcej szczegółów przekażemy na początku przyszłego tygodnia, bo musi to też być inicjatywa przygotowana w sposób odpowiedzialny i odpowiednio zaprezentowana".

"Ma ona nie tylko na celu zwrócenie uwagi całego świata na ten dramatyczny problem, poprzez bardzo wysoki poziom polityczny tej inicjatywy, poziom przewodniczącej KE i polskiego premiera. Ma też na celu takie działania paraśledcze - zbierania konkretnych dowodów, ustanowienia pewnego mechanizmu, który pozwoli na poważne zajęcie się tym problemem" - dodał minister.

IAR/PAP/ks

Polska chce budować centrum serwisowe dla "ukraińskich" Leopardów

18.02.2023 13:38
Polska chce, by centrum serwisowe dla "ukraińskich" Leopardów znalazło się w naszym kraju. Premier Mateusz Morawiecki mówił w Monachium, gdzie odbywa się coroczna Konferencja Bezpieczeństwa, że przekonujemy do tego naszych zachodnich partnerów. Zapowiedział też, że będzie o tym rozmawiał z prezesem Rheinmetall, niemieckiego koncernu zbrojeniowego, produkującego Leopardy.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski

23.02.2023 08:00
W programie "Gość Wiadomości" w TVP1 sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że "gwarancje dla Polski są niezachwiane". - Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić każdej części terytorium sojuszników. Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wtedy obecne tam będzie całe NATO (...) jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zaznaczył Stoltenberg.

Mateusz Morawiecki w Kijowie: Polska przekazuje 4 pierwsze czołgi Leopard 2 A4

24.02.2023 14:31
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Kijowie o przekazaniu wojsku ukraińskiemu pierwszego plutonu czołgów Leopard 2A4. To cztery czołgi z 14, które Polska zobowiązała się dostarczyć Ukrainie i pierwsze z wszystkich leopardów, jakie zadeklarowały kraje zachodnie.

Polskie Leopardy wzmocnią siły ofensywne Ukrainy i mogą być wykorzystane w wyzwoleniu ukraińskich terytoriów

25.02.2023 10:27
Tak wskazują ukraińscy eksperci. W rocznicę rosyjskiej pełnowymiarowej agresji premier Mateusz Morawiecki przekazał Ukraińcom 4 takie maszyny.