Na Litwie rozpoczęły się dwudniowe obchody 155. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Uroczystości odbyły się na wileńskim cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa. Hołd marszałkowi oddaje na Litwie delegacja Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W jej skład wchodzą m.in. weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział podczas uroczystości na Rossie, że marszałek Józef Piłsudski umiał najpiękniej zdefiniować polskość i Polskę. "Rozumiał Polskę jako kraj ludzi wolnych, niepodległych, suwerennych. Traktował Polskę jako antytezę Rosji, którą uważał za dom niewoli i dom zniewolonych umysłów" - wskazał Kasprzyk.
Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników napisała, że te uroczystości stanowią okazję do utrwalenia miłości do Ojczyzny wśród Polaków w Polsce i na Litwie. "Trudno o lepszy wzór przywiązania do Macierzy niż marszałek Piłsudski i dowodzone przez niego legiony" - zaznaczyła Elżbieta Witek. Jej słowa przeczytał marszałek-senior Antoni Macierewicz.
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że współtwórca niepodległej Polski wiedział, iż samo wywalczenie wolności nie jest wystarczające. Polsce trzeba było jeszcze zapewnić bezpieczeństwo. "Wojsko Polskie kontynuuje tradycje związane z wodzem legionów i Naczelnikiem Państwa. Współcześni żołnierze są obrońcami naszej niepodległości i godnymi następcami tych, którzy z Józefem Piłsudskim walczyli o suwerenną i wolną Ojczyznę" - podkreślił minister, którego list przeczytał Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego w resorcie obrony.
"To miejsce staje się najważniejsze dla tożsamości miejscowych Polaków, dla których Józef Piłsudski jest nie tylko bohaterem narodowym. Traktują go niemal jak kuzyna lub sąsiada" - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska i przypomniała, że mniejszość polska na Litwie przez wiele trudnych lat opiekowała się grobem, w którym spoczywa serce marszałka.
Na Rossie wręczone zostały medale "Pro Bono Poloniae", "Pro Patria" i "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945". Przed grobem Matki i Serca Syna odbył się również apel pamięci. Później uczestnicy uroczystości na Rossie złożyli kwiaty w Kaplicy Powstańców Styczniowych.
Niedzielne uroczystości kończy msza święta w intencji marszałka w kościele św. Teresy koło Ostrej Bramy. Liturgii przewodniczyć będzie biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Po modlitwie duchownych innych wyznań i poświęceniu odznaki 1. Brygady Legionów Polskich uczestnicy przejdą do kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie nastąpi ceremonia ofiarowania odznaki jako dziękczynnego wotum za niepodległość.
Jutro rocznicowe uroczystości odbędą się w Powiewiórce, gdzie ochrzczono Józefa Piłsudskiego a także w miejscu jego urodzin - Zułowie.
IAR/ks