Redakcja Polska

Kiedy pieniądze z KPO? Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśnia

11.04.2023 14:42
Przy optymistycznym założeniu, że Trybunał Konstytucyjny orzeknie, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją, pozyskanie środków z Krajowego Programu Odbudowy jest możliwe pewnie pod koniec wakacji – powiedział we wtorek w Radiu Plus minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowej
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister był pytany, kiedy można się spodziewać terminu rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Szynkowski vel Sęk powiedział, że życzyłby sobie, aby rozprawa w tej sprawie została zwołana na maj bądź czerwiec.

– Na pewno nie jest tak, że Trybunał Konstytucyjny cokolwiek przedłuża, wręcz przeciwnie, mam takie poczucie, że TK, choćby po tym, jakie terminy wyznaczył na przygotowanie opinii z różnych stron – te terminy były bardzo krótkie – więc Trybunał raczej działa sprawnie – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Kiedy pieniądze z KPO dla Polski? 

Był on także pytany, kiedy najwcześniej środki europejskie na KPO mogą trafić do Polski. Minister zaznaczył, że to zależy od tego, jak „rozwinie się sprawa decyzji TK".

– Gdyby była decyzja TK (...), przyjmiemy to optymistyczne założenie, że TK rozstrzyga, iż ta ustawa jest zgodna z konstytucją (...) i że to dzieje się na przykład około miesiąca, przełomu maja i czerwca, (to) przyjmując takie założenie, wówczas jest możliwe złożenie tego wniosku (o wypłatę środków z KPO) pewnie jeszcze w czerwcu i wówczas pozyskanie tych środków jest możliwe gdzieś pewnie na koniec wakacji. To jest to optymistyczne założenie – powiedział minister ds. UE.

Minister został też zapytany, czy jest szansa na wstrzymanie nakładania kar na Polskę w związku ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Jak wyjaśnił, Polska złożyła kilka wniosków ws. wstrzymania kar z uwagi m.in. nad to, że zlikwidowana została Izba Dyscyplinarna SN.

Czy Bruksela wstrzyma nakładanie kar na Polskę?

– KE nie zgadza się ze stanowiskiem Polski co do tego, że wszystkie elementy wniosku o środek tymczasowy zostały zrealizowane, natomiast uważa, że część z tych elementów zrealizowano, i taką opinię przekazała Trybunałowi Sprawiedliwości UE – powiedział Szynkowski vel Sęk

Wyjaśnił, że KE została poproszona przez TSUE o wyrażenie opinii do polskiego wniosku ws. wstrzymania kar. – I wyraziła taką opinię, że nie wszystkie zobowiązania zostały wykonane, lecz ich część tak, w związku z tym można myśleć o miarkowaniu kar, czyli o proporcjonalnym ich obniżeniu – powiedział Szynkowski vel Sęk. Zaznaczył, że ostateczną decyzję podejmie TSUE.

W końcu października 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów. W listopadzie 2022 r. polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar, uzasadniając go m.in. likwidacją Izby Dyscyplinarnej. Dotychczas KE nalicza jednak zobowiązania Polsce.

Nowela ustawy o SN 

15 lipca 2022 r. weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei uchwalona w styczniu kolejna nowelizacja ustawy o SN, autorstwa PiS, ma – według autorów – wypełnić kluczowy „kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak 10 lutego br. – po tym, jak ustawa trafiła na biurko prezydenta – Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Jednocześnie zaapelował wtedy do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.

W opublikowanym kilkanaście dni później wniosku prezydenta Dudy do TK zakwestionowane zostały zasadnicze zapisy nowelizacji o SN, w tym te o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA, a także vacatio legis noweli określona na 21 dni.

 


PAP/TVP.Info/dad


Były oficer rosyjskiego wywiadu tworzy Batalion Syberyjski walczący po stronie Ukrainy

11.04.2023 11:04
Pochodzący z Jakucji na Syberii były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Władisław Ammosow tworzy Batalion Syberyjski, który będzie walczył po stronie Ukrainy "przeciwko reżimowi Putina"; wojskowy pomyślnie przeszedł weryfikację w ukraińskich siłach zbrojnych i służbach specjalnych - poinformowało w poniedziałek wieczorem Radio Swoboda.

Bułgarzy nie chcą oddać Ukrainie swoich MiG-ów-29? "Są gotowi na umowy z sojusznikami"

11.04.2023 12:16
Bułgaria prowadzi rozmowy na temat możliwego przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29, ale warunkiem jest otrzymanie nowocześniejszych maszyn od sojuszników, by utrzymać zdolności obronne kraju – informują we wtorek ukraińskie media, powołując się na bułgarski resort obrony.

"Bild": kremlowska propaganda jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców

11.04.2023 14:16
Eksperci są zaniepokojeni faktem, że propaganda Władimira Putina i Kremla jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców – analizuje w poniedziałek portal dziennika "Bild", zaznaczając, że Rosja od lat usiłuje wpływać na opinie społeczne na świecie, aby legitymizować swoje zbrodnie, takie jak wojna przeciwko Ukrainie i niejasne układy (m.in. gazociąg Nord Stream).