Redakcja Polska

Premier Morawiecki stanowczo o reparacjach. "Doprowadzimy do tego, że Niemcy będą musieli płacić"

01.07.2023 17:58
- Tak długo, jak PiS będzie dzierżył stery rządów, nie odpuścimy tematu reparacji wojennych nigdy. Doprowadzimy do tego, że Niemcy będą musieli płacić - powiedział w sobotę w Kościerzynie premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawieckigov.pl

Podczas spotkania z mieszkańcami powiatu kościerskiego (woj. pomorskie) szef rządu pytany był m.in. o możliwości uzyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec.

Premier podkreślił, że rząd przeprowadził bardzo dokładną analizę, "na tyle, ile mogliśmy, z rozkradzionych, rozgrabionych dóbr majątków, zniszczonych wsi, miasteczek, polskich zabytków, domów, popalonych domów i pomordowanych ludzi". "Raz jeszcze grupa ekspertów zajęła się tym od początku do końca. (...) Oni w pierwszych dniach września (1939 roku - PAP) już zaczęli tu mordować. Ci, którzy znają historię tej ziemi, wiedzą o tym doskonale" - mówił premier.

Przypomniał, że w ubiegłym roku zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

"Tak długo, jak rząd PiS będzie dzierżył stery rządów, nie odpuścimy tego tematu reparacji nigdy i doprowadzimy do skutecznego zakończenia. Do tego, że Niemcy będą musieli płacić" - zadeklarował premier Morawiecki.

Jak mówił, rząd zrobi to "poprzez bardzo szeroką prezentację" raportu o stratach poniesionych przez Polskę. "Już teraz bardzo szeroko "poszliśmy w świat", można powiedzieć, z tym raportem. Rozmawiamy z Izraelem, ze środowiskami żydowskimi w Stanach Zjednoczonych, aby nam pomogli. Bo to także obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, połowa wszystkich zamordowanych (...), może nawet więcej" - powiedział. Jak zauważył, raport mówi o "ponad 5 mln ludzi zamordowanych przez Niemców", a "około 2 mln 800 do 3 mln z tego to byli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego".

"Rozmawiamy z tymi środowiskami, by wsparły nas w tym słusznym żądaniu odszkodowań od Niemców. I te odszkodowania, jak tylko będą, będą służył Polakom, będą służyły narodowi polskiemu, naszemu szybkiemu rozwojowi gospodarczemu" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.


PAP/ho

Niemcy przeciw wykorzystaniu rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Obawiają się tematu reparacji

27.06.2023 08:14
Dziennik "Financial Times" podał następującą informację: Niemcy sprzeciwiają się planom KE, aby zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego przeznaczyć na odbudowę Ukrainy. Tłumaczą to tym, że taki krok może spowodować... "otwarcie puszki Pandory". Chodzi o... odszkodowania wojenne, które należą się Polsce.

Co zmieniła wojna? Brytyjski tygodnik: "Francja i Niemcy straciły przewagę, Polska i Wielka Brytania wysunęły się na pierwszy plan"

29.06.2023 13:10
Wojna na Ukrainie złamała francusko-niemiecką oś, która niegdyś definiowała Europę, a teraz inicjatywę przejmują Wielka Brytania i Polska - pisze w najnowszym numerze brytyjskiego tygodnika „The New Statesman” prof. Maurice Glasman, politolog z St Mary’s University w Londynie.

"Polska jest bezpieczna, bo potrafimy kontrolować nielegalną migrację". Premier Morawiecki w Brukseli

29.06.2023 15:51
- Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, bo potrafimy kontrolować nielegalną migrację - podkreślał w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Sprawa migracji będzie jednym z tematów spotkania.