- Wszystkie rozmowy, które dziś przeprowadziłem, zarówno z sekretarzem generalnym jak i kolegami ministrami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, sprowadzały się do jednej rzeczy: oceny tego, czym jest dla polityki międzynarodowej ta decyzja Rosji. Muszę powiedzieć, że nikt z moich rozmówców nie miał wątpliwości, że Rosja zrobiła to, co robiła do tej pory: sięgnęła po żywność jako broń - powiedział Rau podczas briefingu prasowego po spotkaniu z Guterresem.
Jak dodał, tym razem skala działania Rosji jest bezprecedensowa, bo dotyczy praktycznie całego globu. - Jest to więc naprawdę poważne wyzwanie - powiedział. Zaznaczył jednak, że pozytywnym aspektem sytuacji jest to, że wszyscy jego rozmówcy, w tym również ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, byli "absolutnie zjednoczeni" w determinacji znalezienia zastępczego rozwiązania.
"Tego nie można zostawić"
- Jedno nie ulega wątpliwości: tego nie można zostawić (...) Jest całkowite odrzucenie myśli, że można to zostawić tak, jak Rosja to sobie zaplanowała - powiedział szef polskiej dyplomacji.
Pytany o przebieg swojej rozmowy z sekretarzem generalnym, który w poniedziałek potępił wycofanie się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, minister powiedział, że pytał Portugalczyka o zamiary jego działań w tej sprawie. - Odpowiedź była taka, to jest czas teraz wspólnych kolektywnych rozwiązania tych problemów - wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za dobro wspólne tego globu, bo ten problem sięgnął już takich rozmiarów - oznajmił.
Pytany, czy są już pomysły rozwiązań, zasugerował że jest za wcześnie, by o tym mówić. Dopytywany o to, czy w tej sprawie można liczyć na Chiny - które w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa wyraziły nadzieję na powrót do inicjatywy zbożowej - odparł, że "każde państwo, jeśli będzie kierować się dobrą wolą i chęcią rozwiązania tego problemu, może brać udział w tym przedsięwzięciu".
Wizyta Raua w Nowym Jorku
Poniedziałek był drugim dniem trzydniowej wizyty szefa MSZ w Nowym Jorku. Rau zabrał głos podczas ministerialnych obchodów 25. rocznicy uchwalenia Statutu Rzymskiego, powołującego Międzynarodowy Trybunał Karny oraz wziął udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat wojny na Ukrainie.
W środę wystąpi w debacie Zgromadzenia Ogólnego ONZ nt. sytuacji ludności na terenach tymczasowo okupowanych w Ukrainie i spotka się z przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoliarić Egger.
PAP/dad