Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak: spodziewamy się prowokacji rosyjskich, dlatego polskie służby pracują nieustannie

20.07.2023 09:38
Spodziewamy się prowokacji rosyjskich, dlatego polskie służby pracują nieustannie - powiedział w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak. - Musimy mieć świadomość tego, że np. ściągnięcie na Białoruś kilku tysięcy wagnerowców również stanowi zagrożenie dla naszego kraju - wskazał.
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Przemysław Marek Chmielewski/Polskie Radio

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej rozbiła największą w historii siatkę rosyjskiego wywiadu działającą w Polsce. Od marca do lipca zatrzymanych zostało w sumie 15 osób, które usłyszały zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

- To była siatka ludzi, niewątpliwie zorganizowana przez Kreml, której zadaniem było doprowadzenie do zamachów terrorystycznych, żeby zdestabilizować Polskę - powiedział szef MON. - Mamy świadomość tego, że próby odbudowy imperium rosyjskiego są groźne dla Polski - dodał.

Podkreślił, że jest to "działanie skierowane przeciwko wolności Polski, a imperium rosyjskie zawsze zagrażało niepodległości naszej ojczyzny". - Rosjanie zawsze dopuszczali się zbrodni wojennych, dopuszczają się zbrodni wojennych na Ukrainie - zwrócił uwagę Błaszczak.

Na pytanie, czy ma informacje o tym, że podobne grupy mogą zagrażać Polsce, odpowiedział: "Spodziewamy się prowokacji rosyjskich, dlatego polskie służby pracują nieustannie".

- Wczoraj mieliśmy posiedzenie Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, któremu przewodniczę, z udziałem szefów służb. Tam omawialiśmy zagrożenia. Musimy mieć świadomość tego, że np. ściągnięcie na Białoruś kilku tysięcy wagnerowców również stanowi zagrożenie dla naszego kraju, stąd też moja decyzja, żeby przerzucić oddziały wojskowe z zachodu Polski na wschód Polski. W dwóch garnizonach są te oddziały, które zostały skierowane z zachodu na wschód - w Białej Podlaskiej i w Kolnie - poinformował Błaszczak.

Wyjaśnił, że "zadaniem tych żołnierzy jest ćwiczenie, jest odstraszanie agresora, jest pokazywanie Rosji, że nie należy przekraczać polskiej granicy, że nie opłaci się atakować Polski".


PAP/PR3/dad

Putin się wystraszył? Nie weźmie udziału w sierpniowym szczycie BRICS w RPA

19.07.2023 14:52
Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w sierpniowym szczycie grupy państw BRICS w Republice Południowej Afryki. Jak przekazała kancelaria prezydenta RPA, decyzja o nieobecności rosyjskiego przywódcy została podjęta "za obopólną zgodą", a Rosję reprezentować będzie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Wystawa "ArtArmor" w Instytucie Polskim w Berlinie. Eksponaty z kamizelek, które ratowały ukraińskich żołnierzy

19.07.2023 15:14
W Instytucie Polskim w Berlinie odbył się we wtorek wernisaż wystawy "ArtArmor" prezentującej eksponaty wykonane ze zużytych kamizelek kuloodpornych, które uratowały życie ukraińskim żołnierzom. - Wystawa jest niezwykle wzruszająca i bardzo profesjonalna - podkreślił ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. W Gdyni powstanie specjalna konstrukcja ułatwiająca realizację inwestycji

19.07.2023 17:09
Kolejny krok do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Urząd Morski w Gdyni wybuduje konstrukcję MOLF niezbędną do powstania inwestycji w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Dzięki niej największe elementy na budowę elektrowni zostaną przetransportowane drogą morską. Umowa w tej spawie została podpisana w Warszawie przez Urząd Morski w Gdyni oraz spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Relacja korespondenta Polskiego Radia.