Redakcja Polska

Polskie Radio dotarło do kolejnych szczegółów 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji

15.11.2023 11:01
Unijne kraje mogą rozpoczynać negocjacje w sprawie dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała we wtorek o tym, że Komisja Europejska rozesłała propozycje 27 państwom. Do ich zatwierdzenia wymagana jest jednomyślność.
Kolejne szczegóły 12. pakietu sankcji UE przeciwko Rosji
Kolejne szczegóły 12. pakietu sankcji UE przeciwko RosjiJolanta Wojcicka/Shutterstock

We wtorek nasza korespondentka informowała o diamentach i skroplonym gazie płynnym. W środę Beata Płomecka ma więcej szczegółów na temat 12. pakietu sankcji, bo widziała część dokumentów liczących kilkaset stron.

Embargo na diamenty z Rosji

Jeśli chodzi o rosyjskie diamenty, to potwierdziły się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia sprzed kilku tygodni, że będzie stopniowe wprowadzanie embarga - od stycznia będzie zakaz importu naturalnych diamentów, a od marca tych przetworzonych. Pełne embargo ma obowiązywać od września. Ma być też wprowadzony mechanizm śledzenia i identyfikowania diamentów, by skuteczniej wyeliminować te rosyjskie ze światowego rynku.


W 12.pakiecie sankcji jest także zakaz importu LPG z Rosji. I o ile diamentów należało się spodziewać, o tyle skroplony gaz płynny jest zaskoczeniem. To był postulat Polski i krajów bałtyckich od dłuższego czasu, ale Komisja wstrzymała się z proponowaniem embarga. W dokumencie, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka napisano, że należy wprowadzić dalsze ograniczenia w imporcie produktów, które generują znaczące przychody dla Rosji, umożliwiając jej tym samym kontynuację wojny z Ukrainą, w tym LPG.

W najnowszym pakiecie sankcje jest też propozycja dalszego ograniczania limitu cenowego na rosyjską ropę sprzedawaną do krajów spoza Unii. A ponadto jest propozycja rozszerzenia sankcji o kolejne towary, które przyczyniają się do wojskowego i technologicznego rozwoju Rosji i które są wykorzystywane przez nią na polu bitwy. Chodzi o komponenty systemów wojskowych, w tym na przykład baterie litowe, czy chemikalia, a także części do dronów. Objęte sankcjami mają być też kolejne firmy z krajów, które pomagają Rosji obchodzić sankcje - z Chin, Iranu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Syrii, z którymi współpraca będzie zakazana.


IAR/dad

Kaliningrad coraz większym problemem Moskwy? Dowódca sił NATO na Litwie: to Rosjanie muszą się martwić

14.11.2023 14:21
- Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego. To Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.

Josep Borrell mówi o milionie pocisków dla Ukrainy do marca. Szef MON Niemiec wątpi

14.11.2023 17:15
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że dostarczenie Ukrainie miliona pocisków do marca przyszłego roku nadal pozostaje celem do zrealizowania. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius wątpi, że to się uda. Jako pierwszy w Unii przyznał dziś, że tego celu nie da się zrealizować z powodu braku mocy produkcyjnych.

Bezpieczeństwo w regionie i wojna na Ukrainie. Rozmowa prezydentów Polski i Litwy

15.11.2023 09:53
O bezpieczeństwie w regionie oraz sytuacji Ukrainy mówili prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda. Pałac Prezydencki w Wilnie podał, że kwestie te zostały poruszone we wtorkowej rozmowie telefonicznej przywódców obu państw.