Redakcja Polska

Josep Borrell mówi o milionie pocisków dla Ukrainy do marca. Szef MON Niemiec wątpi

14.11.2023 17:15
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że dostarczenie Ukrainie miliona pocisków do marca przyszłego roku nadal pozostaje celem do zrealizowania. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius wątpi, że to się uda. Jako pierwszy w Unii przyznał dziś, że tego celu nie da się zrealizować z powodu braku mocy produkcyjnych.
Trwa ukraińska ofensywa, Rosjanie znów uderzają w cywilów
Trwa ukraińska ofensywa, Rosjanie znów uderzają w cywilówFoto: FB/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Na razie unijne kraje od marca przekazały Ukrainie 300 tysięcy pocisków, przede wszystkim z własnych zapasów z magazynów. Teraz rozpoczęły wspólne zakupy, by szybciej przekazać władzom w Kijowie amunicję. - To jest ambitny cel, ale nadal się go trzymamy i będziemy zabiegać każdego dnia, by dostarczyć jak najwięcej amunicji Ukrainie - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Josep Borrell, w przeciwieństwie do niemieckiego ministra, nie uważa, by problem był po stronie mocy produkcyjnych. Jego zdaniem, kraje członkowskie powinny po prostu przekierować swój eksport do innych krajów na Ukrainę, która jest priorytetem.

Stoltenberg: Nie możemy pozwolić, aby Putin wygrał 

Również we wtorek w Brukseli z apelem o nieprzerwane dostawy uzbrojenia dla Kijowa, do szefów resortów obrony krajów Unii, zwrócił się sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Nie możemy pozwolić, aby Putin wygrał na Ukrainie - podkreślił.

Szef Sojuszu przyznał, że sytuacja na Ukrainie jest trudna, nadal toczy ona ciężkie walki z rosyjskim agresorem i że zwiększanie wojskowego wsparcia dla Ukrainy jest sprawą pilną. - Ukraina musi wygrać jako suwerenne i niezależne państwo w Europie. To leży w naszym interesie - powiedział Jens Stoltenberg.


Posłuchaj
00:56 12658558_1.mp3 Szef NATO: nie możemy pozwolić, aby Putin wygrał na Ukrainie. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Sekretarz generalny był też pytany o doniesienia dotyczące rozmów przedstawicieli USA i Unii Europejskiej z Ukrainą o konieczności porozumienia z Rosją. - Do Ukrainy należy ustalenie warunków negocjacji i później porozumienia. Na sojusznikach spoczywa odpowiedzialność za dalsze wspieranie Ukrainy, by się obroniła - dodał szef NATO.

Oprócz dozbrajania Ukrainy Jens Stoltenberg ma rozmawiać z unijnymi ministrami także o wzmocnieniu infrastruktury krytycznej w związku z uszkodzeniami podmorskiego kabla telekomunikacyjnego między Szwecją i Estonią oraz gazociągu i kabla łączącego Estonię z Finlandią.


PAP/dad

"Mamy zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi Rosja". Ambasador Polski w Rumunii o współpracy naszych państw

14.11.2023 12:42
Polska i Rumunia mają zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi agresywna polityka Rosji – powiedział ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch podczas obchodów Dnia Niepodległości w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej.

Rosyjski reżim wypuścił z łagru jednego z zabójców Anny Politkowskiej

14.11.2023 12:34
Rosyjski reżim wypuścił z łagru jednego z zabójców publicystki Anny Politkowskiej. Jak podał serwis internetowy „Baza”, Siergiej Chadżikurbanow pojechał na front i walczy przeciwko Ukrainie. Mężczyzna miał zostać zwolniony z odbywania kary niemal rok temu, ale dopiero teraz na jego ślad wpadli niezależni dziennikarze.

Kaliningrad coraz większym problemem Moskwy? Dowódca sił NATO na Litwie: to Rosjanie muszą się martwić

14.11.2023 14:21
- Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego. To Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.