Redakcja Polska

Partia Orbana blokuje wejście Szwecji do NATO. Posłowie Fideszu nie przyszli na głosowanie

05.02.2024 15:55
Węgierski parlament nie miał odpowiedniego kworum by dzisiaj przegłosować ratyfikację umowy akcesyjnej Szwecji do NATO. Posłowie rządzącej koalicji nie przyszli na dzisiejsze nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
Viktor Orban
Viktor Orban Shutterstock/ Alessia Pierdomenico

Niespodzianki nie było i Węgry nadal pozostają ostatnim krajem, który nie zaakceptował wejścia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Posłowie rządzącej koalicji - mający większość konstytucyjną nie pojawili się na Sali. Oznacza to, że posiedzenie jest nieważne i przedstawiciele nie mogą podejmować żadnych decyzji.

- Co to za pokojowy rząd, który od półtora roku dobrze się bawi utrudniając ekspansję NATO - powiedział w czasie wstępnych przemówień Tamás Harangozó z Węgierskiej Partii Socjalistycznej.
Na posiedzeniu parlamentu nie było też członków rządu, który odbywa dzisiaj swoje posiedzenie w Sopronbánfalva - jednym z najbardziej wysuniętych węgierskich miast na zachód, ponad dwieście kilometrów od stolicy kraju. Viktor Orbán wielokrotnie mówił, że jego rząd dąży do pokoju za wszelką cenę.

Posłuchaj
00:58 12798698_1.mp3 Węgry: parlament nie zagłosuje dziś nad przyjęciem Szwecji do NATO. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Szef parlamentarnej frakcji Fideszu - MátéKocsis napisał na swoim profilu w portalu społecznościowym, że ratyfikacja przyjęcia Szwecji może się odbyć w czase normalnego posiedzenia, czyli w drugiej połowie lutego. Jest jednak jeden warunek - do Budapesztu musi przyjechać szwedzki premier, by spotkać się z Viktorem Orbánem.

Na posiedzeniu węgierskiego parlamentu obecnych było kilku ambasadorów krajów NATO- w tym amerykański David Pressman i polski Sebastian Kęciek.

IAR/dad

"W niektórych krajach Europy mówi się o gotowości do wojny". Szef MSZ: Putin jest już z nami na wojnie

05.02.2024 09:31
Szef MSZ Radosław Sikorski przyznał, że w niektórych europejskich krajach mówi się o gotowości do wojny z Rosją. "Mam nadzieję, że Putin aż tak szalony nie będzie, żeby atakować Sojusz Północnoatlantycki" - powiedział w rozmowie z Newsweekiem.

Marszałek Szymon Hołownia z wizytą na Litwie. "Otwieramy pewien nowy rozdział w relacjach polsko-litewskich"

05.02.2024 12:19
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w Wilnie, że w obecnej sytuacji międzynarodowej zadaniem Polski i Litwy jest rozwijanie współpracy, zarówno w kwestii wspólnej polityki, jak i budowania bezpieczeństwa. - Mam nadzieję, że otwieramy dziś pewien nowy rozdział w relacjach polsko-litewskich - dodał marszałek Sejmu po rozmowie z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen.