Redakcja Polska

W ciągu miesiąca od rozmów w Dżuddzie Rosja użyła ponad dwóch tysięcy Shahedów

11.04.2025 19:25
Pomimo marcowych rozmów w Dżuddzie, które miały na celu wypracowanie zawieszenia broni, Rosja kontynuuje intensywne działania zbrojne przeciwko Ukrainie. Według danych opublikowanych przez ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, od momentu zakończenia negocjacji 11 marca do 11 kwietnia, Rosja wykorzystała 70 rakiet różnego rodzaju, ponad 2200 dronów „Shahed” oraz ponad 6000 kierowanych bomb lotniczych.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza w trakcie rosyjskiego nalotu
Ukraińska obrona przeciwlotnicza w trakcie rosyjskiego nalotu Fot.: Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Sybiha, przypomniał, że Ukraina zaakceptowała amerykańską propozycję zawieszenia broni bez żadnych warunków wstępnych. Tymczasem Rosja odrzuciła tę ofertę, stawiając nowe wymagania i kontynuując ataki na cywilów.

Zgodnie z raportami ukraińskich władz, Ukraina wielokrotnie zapewniała, że jej wojsko celuje wyłącznie w rosyjskie obiekty wojskowe. Rosja natomiast z premedytacją atakuje ukraińską infrastrukturę cywilną, prowadząc do licznych ofiar wśród ludności cywilnej. Ukraina stoi na stanowisku, że takie działania stanowią jawne naruszenie międzynarodowego prawa wojennego, które zakazuje atakowania cywilów.


Posłuchaj
00:45 13576259_1.mp3 W ciągu miesiąca od rozmów w Dżuddzie Rosja użyła 70 rakiet i 2200 Shahedów. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Potrzeba wsparcia obrony powietrznej

W ciągu trzech lat wojny Ukraina stawiła czoła ogromnej liczbie ataków powietrznych. Zgodnie z najnowszymi informacjami, od 24 lutego 2022 roku siły powietrzne Ukrainy oraz systemy obrony powietrznej zestrzeliły:

  • 2496 skrzydlatych rakiet,
  • 465 kontrolowanych pocisków lotniczych,
  • 97 pocisków balistycznych,
  • 40 pocisków aerobalistycznych H-47M2 "Dagger",
  • 17 575 uderzających BPLA z "Shahed".


Te liczby pokazują skalę zagrożenia, z jakim mierzą się ukraińscy żołnierze, którzy każdego dnia bronią swojego nieba przed rosyjskimi rakietami i dronami. Jak zaznaczają ukraińscy dowódcy, sukcesy w zestrzeliwaniu rosyjskiego sprzętu wojskowego możliwe są dzięki nowoczesnym systemom przeciwlotniczym dostarczonym przez sojuszników, takich jak Patriot, F-16 czy Nasams.

Ukraińscy żołnierze udowodnili, że potrafią szybko opanować zaawansowaną broń i efektywnie ją wykorzystać przeciwko "drugiej armii" świata. Jednak mimo tego, siły powietrzne Ukrainy wyczerpały swoje zasoby rakiet do sowieckiej technologii wojsk przeciwlotniczych. Teraz głównym celem jest uzyskanie wsparcia w postaci dodatkowych rakiet do systemów obrony powietrznej, aby wzmocnić ochronę ukraińskiego nieba, miast i cywilów.

Apel o większe wsparcie międzynarodowe

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wystąpieniu z Brukseli, przypomniał, że kluczowym priorytetem kraju jest uzupełnienie brakujących systemów obrony powietrznej. Zełenski apeluje do międzynarodowych partnerów o zwiększenie dostaw broni, która pomoże Ukrainie w obronie przed kolejnymi atakami. Podkreślił, że dzięki wsparciu sojuszników Ukraina może jeszcze skuteczniej odpierać rosyjską agresję.

W ramach spotkania grupy kontaktowej Ramstein w Brukseli, które miało miejsce w ostatnich dniach, ukraińska delegacja wyraziła wdzięczność za dotychczasowe wsparcie, ale jednocześnie zaapelowała o przyspieszenie realizacji wcześniej uzgodnionych umów. "Patrioty" i inne systemy obrony powietrznej, które obecnie stoją w magazynach u partnerów, mogłyby ratować życie wielu cywilów i pomóc w dalszej obronie ukraińskiego terytorium.


IAR/PAP/KPSZU

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Unikatowe materiały w Archiwum Akt Nowych

11.04.2025 14:45
W Archiwum Akt Nowych w Warszawie przedstawiciele mediów mogli obejrzeć unikatowe materiały dotyczące zbrodni katyńskiej.

Litwa: wystawa inspirowana twórczością Czesława Miłosza

11.04.2025 14:37
Wystawę inspirowaną twórczością Czesława Miłosza będzie od dziś można oglądać w litewskim Kownie. Tamtejsze Muzeum Literatury Litewskiej Maironisa, gdzie można ją zobaczyć, podkreśla, że projekt ma duże znaczenie między innymi dla środowisk artystycznych oraz litewskich badaczy zajmujących się twórczością polskiego noblisty.

Wojna celna między mocarstwami, rekolacja wojsk USA z Jasionki oraz udział Chin w wojnie przeciwko Ukrainie

11.04.2025 17:30
W tym wydaniu: Donald Trump nakłada, po czym zawiesza cła na towary z UE, nie odpuszcza jedynie Chinom, skomentujemy przeniesienie żołnierzy i sprzętu USA z Jasionki do innych miejsc w Polsce oraz europejskie wsparcie dla walczącej, nie tylko z Rosjanami, Ukrainy

Polska będzie produkowała amunicję artyleryjską dalekiego zasięgu. Padł termin

11.04.2025 15:19
W ciągu trzech lat w Polsce będzie możliwa produkcja pierwszych pocisków do artylerii dalekiego zasięgu. Według ustaleń Polskiego Radia, w najbliższy wtorek dojdzie do podpisania umowy intencyjnej w tej sprawie pomiędzy firmą WB Electronics, a południowokoreańskim koncernem Hanwha Aerospace.