Redakcja Polska

Energia jądrowa przeciwko zmianom klimatycznym. W Brukseli światowy szczyt z udziałem Polski

21.03.2024 10:07
Musimy budować elektrownie atomowe, jeśli chcemy spowolnić globalne ocieplenie - uważa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Organizacja zaprosiła do Brukseli przedstawicieli ponad 40 państw, w tym Polski, na pierwszy międzynarodowy szczyt poświęcony rozwojowi energetyki. Przywódcy będą rozmawiali między innymi o tym, jak międzynarodowe organizacje i banki mogą wspierać mniejsze kraje w budowie reaktorów.
W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich
W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nichFoto: Denton Rumsey / Shutterstock.com

- To spotkanie jest punktem zwrotnym - powiedział przed rozpoczęciem spotkania dyrektor Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi. - Oznacza to bowiem, że przywódcy dostrzegają, że energia atomowa jest niezbędna, oraz że w obecnej sytuacji trzeba zrobić wszystko co konieczne, by ułatwić rozwój energetyki jądrowej - dodał dyrektor.

Posłuchaj
00:53 12879210_1.mp3 Rozwój energii atomowej, wsparcie dla Ukrainy, sytuacja w rolnictwie - te tematy omówią dziś przywódcy krajów Unii Europejskiej. W Brukseli odbędą się dwa szczyty z udziałem europejskich liderów. W obu Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Polskę na szczycie atomowym reprezentuje premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu potwierdził w ostatnich tygodniach, że Polska te technologię chce rozwijać. - Jesteśmy gotowi, zdeterminowani, żeby działać na rzecz ochrony klimatu. Ale Polska jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. To jest dla Polski bardzo duże wyzwanie ze względów obiektywnych, naturalnych. Jeśli mamy odejść efektywnie od tej najbardziej emisyjnej energetyki, to musimy kontynuować pracę nad alternatywą, a energetyka jądrowa jest taką alternatywą dla Polski - powiedział szef polskiego rządu

W ostatnich latach wokół energetyki jądrowej toczy się spór między światowymi liderami, ale również między organizacjami ekologicznymi. Dotyczy tego, czy w przyszłości energię powinno się pozyskiwać wyłącznie ze źródeł odnawialnych, czy również z elektrowni jądrowych. Kraje europejskie obrały w tej sprawie skrajnie różne strategie - we Francji 70 procent energii wytwarzanej jest z atomu, tymczasem Niemcy w ostatnim roku wygasiły ostatnie elektrownie jądrowe.

W Polsce zarówno rząd poprzedni, jak i obecny gabinet stoją na stanowisku, że budowa reaktorów jądrowych w naszym kraju jest konieczna, biorąc pod uwagę całkowitą zależność Polski od węgla - najbardziej emisyjnego źródła energii.


IAR/dad

Zjednoczone Emiraty Arabskie atrakcyjnym partnerem dla polskiej branży IT

18.03.2024 17:21
Polska to dla państw Półwyspu Arabskiego państwo profesjonalnie rozwiniętego sektora IT, a także potencjalny cel inwestycji w branży cyfrowej.

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie zmniejszyły ich produkcję o ponad 10 procent

19.03.2024 15:03
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie ograniczyły ich produkcję o ponad jedną dziesiątą. Tak szacują eksperci od spraw bezpieczeństwa energetycznego. Ukraińcy za pomocą dalekosiężnych dronów w ciągu ostatnich tygodni dokonali kilkunastu udanych uderzeń w rosyjskie zakłady przetwórstwa ropy naftowej.

Do Polski przybyło kolejnych 18 koreańskich czołgów K2

20.03.2024 13:43
Do Polski drogą morską przybył w ostatnich dniach transport złożony z 18 czołgów K2 - poinformował w środę Sztab Generalny WP. "Wojsko Polskie systematycznie zwiększa swoje zdolności obronne" - podkreślili wojskowi.

Wielki potencjał współpracy gospodarczej Polski z Afryką

21.03.2024 10:00
Afryka to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych rynków świata. Drugie miejsce pod względem powierzchni i liczby populacji oraz szybko rosnący przyrost naturalny sprawiają, że z roku na rok państwa afrykańskie zyskują na znaczeniu. Obecnie kontynent zamieszkuje ponad 1,2 mld ludzi. Według ONZ do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 2,5 mld.