Redakcja Polska

Raport NATO: 23 kraje przeznaczają na obronę co najmniej 2% PKB. Liderem – Polska

18.06.2024 13:00
23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB. Tak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • Wydatki NATO. Polska wiedzie prym. Materiał Katarzyny Semaan [posłuchaj}
Czołgi typu: Leopard 2 PL i Abrams będące na wyposażeniu polskiego wojska.
Czołgi typu: Leopard 2 PL i Abrams będące na wyposażeniu polskiego wojska. MON/twitter

Przez wiele lat to Stany Zjednoczone przewodziły krajom NATO w wydatkach na zbrojenia w stosunku do wielkości krajowej gospodarki. W ubiegłym roku wyprzedziła je Polska i utrzymuje się na czele rankingu. Druga jest Estonia, która przeznacza 3,43 procent, a na trzecie miejsce spadły USA z wydatkami na poziomie 3,38 procent PKB. Powyżej trzech procent przeznaczają jeszcze Łotwa i Grecja. Ostatnia w grupie 23 krajów, które spełniają NATO-wski wymóg jest Słowacja, której wydatki na zbrojenia to 2 procent PKB.

Hiszpanie zamykają listę

Natomiast najgorzej spośród wszystkich krajów Sojuszu wypada Hiszpania, która na obronę wydaje zaledwie 1,28 procent PKB. Pierwszą niechlubną trójkę uzupełniają wspólnie Słowenia i Luksemburg.

Kraje Sojuszu ostatnio znacząco zwiększyły wydatki. Jeszcze w lutym 18 krajów spełniały wymóg, a w ubiegłym roku było tych państw 11. Dość wspomnieć, że kiedy dekadę temu uzgodniono 2-procentowy wymóg to tylko 3 kraje go spełniały. Ten wymóg to zobowiązanie sojuszników z 2014 roku na szczycie w Walii w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i inwazję na wschodzie Ukrainy, w Donbasie.


IAR/dad

Ukraińskie drony atakują cele na Krymie. Ekspert: przygotowują teren dla działań samolotów F-16

17.06.2024 13:52
Ataki ukraińskich dronów na okupowany przez Rosję Krym i na Most Kerczeński mają doprowadzić do osłabienia rosyjskiej obrony powietrznej, aby przygotować teren dla działań samolotów F-16, które wkrótce ma otrzymać Ukraina - powiedział portalowi Business Insider (BI) holenderski analityk Frederick Mertens.

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Ukraińscy eksperci w większości zadowoleni z ustaleń

17.06.2024 16:46
W Kijowie przeważają pozytywne oceny zakończonego wczoraj w Szwajcarii szczytu na rzecz pokoju na Ukrainie. Zgromadził on ponad 80 krajów świata, oprócz Rosji i Chin. Przyjęto na nim rezolucję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego, nuklearnego i wymiany jeńców. Szczyt, mimo, że nie przyniósł wymiernych rezultatów, to, według wielu opinii, może stać się początkiem procesu rozmów.

Bez porozumienia na szczycie UE ws. najważniejszych stanowisk

18.06.2024 10:58
Bez porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii na szczycie w Brukseli. Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Potwierdził to obecny przewodniczący Rady Charles Michel. - To była dobra dyskusja, która szła w dobrym kierunku. Partie polityczne przedstawiły swoje propozycje i będziemy w najbliższych dniach pracować, by przygotować decyzję do zatwierdzenia - powiedział szef Rady Europejskiej.

Wóz bojowy Borsuk z nagrodą na francuskich targach zbrojeniowych Eurosatory

18.06.2024 11:57
Polski wóz bojowy Borsuk nagrodzony na francuskich tragach zbrojeniowych Eurosatory 2024. To jedna z największych tego typu imprez na świecie. Polski Borsuk to nowa propozycja dla wojsk lądowych. W naszej armii ma zastąpić wysłużone, poradzieckiej konstrukcji bojowe wozy piechoty.