Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie. Zełenski nie wyklucza zaproszenia Putina na kolejny szczyt pokojowy

04.07.2024 10:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wyklucza zaproszenia Władimira Putina na kolejny szczyt pokojowy. Ukraiński przywódca mówił o tym w wywiadzie dla agencji Bloomberg. Opis wywiadu publikują rosyjskie serwisy niezależne, w tym portal Meduza.
Media podawały, że na ukraińskim froncie są m.in. działa polowe z fińskimi oznaczeniami, a także granatniki i moździerze
Media podawały, że na ukraińskim froncie są m.in. działa polowe z fińskimi oznaczeniami, a także granatniki i moździerzeShutterstock/Dmytro Larin

W ocenie Wołodymyra Zełenskiego, jeśli uda się znaleźć sposób, żeby Ukraina i Rosja usiadły przy jednym stole negocjacyjnym, to nie należy oczekiwać, że Putin przyjedzie osobiście. Zdaniem prezydenta Ukrainy, rosyjski dyktator jest "zbyt przestraszony, żeby przyjechać".

Wołodymyr Zełenski powiedział agencji Bloomberg, że sprawiedliwe dla Ukrainy zakończenie wojny jest możliwe, jeśli Stany Zjednoczone i Chiny odrzucą różnicę zdań i wspólnie wystąpią jako pośrednicy. Zdaniem ukraińskiego przywódcy, Chiny mają w tej kwestii do odegrania znaczącą rolę, ponieważ Rosja mocno uzależniła się od chińskiego rynku.

Wołodymyr Zełenski zgodził się z wcześniejszą wypowiedzią prezydenta Finlandii Alexandra Stubba, który stwierdził, że Rosja tak mocno uzależniła się od Chin, iż wystarczyłby jeden telefon dla rozwiązania ukraińskiego kryzysu.


IAR/dad


Władysław Kosiniak-Kamysz na Litwie: potrzeba umiędzynarodowienia tematu ochrony granicy

03.07.2024 14:08
Do międzynarowej odpowiedzialności za ochronę granic na wschodzie Europy-wzywał w środę na Litwie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier spotkał się z ministrem obrony Litwy Laurynasem Kascziunasem na litewsko-białoruskiej granicy niedaleko przejścia granicznego w Miednikach Królewskich na Wileńszczyźnie.

Polonia w Brazylii wraca do korzeni. "Język polski jest ważny dla podtrzymania tożsamości narodowej"

04.07.2024 09:00
Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był prof. Fabricio Wichrowski,  brazylijski naukowiec o polskich korzeniach, który od lat promuje kulturę i język polski w Brazylii.

Zwolniono kilkudziesięciu białoruskich więźniów politycznych. Wielu wciąż pozostaje więzionych

03.07.2024 15:40
Białoruski reżim uwolnił część więźniów politycznych. Według informacji Polskiego Radia może chodzić o ok. 30 osób. Doniesienia o uwolnieniach potwierdzają też politycy białoruskiej opozycji i działacze na rzecz praw człowieka.