Redakcja Polska

"NYT": motywem kampanii wyborczej Kamali Harris będzie "prokurator kontra przestępca"

23.07.2024 15:41
Motywem kampanii Kamali Harris przed wyborami prezydenckimi w USA będzie "prokurator kontra przestępca" - napisał we wtorek "New York Times". Harris była prokuratorką generalną Kalifornii, a Donald Trump został skazany w sprawach dotyczących 34 poważnych przestępstw - przypomniała gazeta.
Kamala Harris
Kamala HarrisNuno21/shutterstock

Jak skomentował nowojorski dziennik, przedstawianie wyścigu wyborczego jako pojedynku między prokuratorem a przestępcą może wpłynąć na decyzję wyborców niezdecydowanych, klasycznych Republikanów krytycznych zarówno wobec Trumpa, jak i Demokratów, którzy nie wierzyli w zwycięstwo urzędującego prezydenta Joe Bidena.

Harris dała już sygnał, że będzie wykorzystywać kontrast między jej dokonaniami jako oskarżycielki a wyrokami wydanymi na Trumpa i stawianymi mu zarzutami. W poniedziałek powiedziała, że jako była prokuratorka okręgowa i stanowa prokurator generalna "ścigała różnych przestępców: napastników atakujących kobiety, szarlatanów, którzy naciągali klientów, czy oszustów łamiących przepisy dla własnej korzyści".

"A więc uwierzcie mi, gdy mówię, że znam takie typy jak Donald Trump" - podkreśliła.

"NYT" przypomniał, że Trump zdołał zniechęcić do siebie pewne grupy, jak część wykształconych wyborców Republikanów czy kobiety z klasy średniej. Jeśli teraz w kampanii wyborczej będzie obrażał Kamalę Harris, nie przebierając przy tym w słowach, może definitywnie stracić głosy tych Amerykanów.

A były prezydent ma w zwyczaju wulgarnie i bezpardonowo atakować kobiety. Kanclerz Niemiec Angelę Merkel nazywał "suką", o czym poinformowali przedstawiciele jego byłej administracji, w bardzo niewybredny sposób atakował też konkurujące z nim polityczki jak Nikki Haley czy ścigające go prokuratorki jak Letitia James w Nowym Jorku i Fani Willis w Georgii - przekazał "NYT".

Dziennik przypomniał też, w 2011 i 2013 roku Trump wsparł finansowo kampanię Harris, gdy ubiegała się o ponowny wybór na prokuratora generalnego Kalifornii, w tym stanie groził mu bowiem pozew zbiorowy ze strony rozczarowanych klientów tzw. Uniwersytetu Trumpa. Mimo nazwy ośrodek ten nie miał licencji szkoły wyższej czy uniwersytetu, a zarzuty stawiali Trumpowi uczestnicy zajęć dla agentów nieruchomości i deweloperów, którzy uznali, że zostali naciągnięci.

Zmiana kandydata którejś z partii na tym etapie kampanii wyborczej jest bez precedensu we współczesnej historii USA, toteż nie wiadomo, czy Harris wypadnie lepiej od Bidena w takich stanach jak Michigan, Pensylwania czy Wisconsin, które dla Demokratów mają szczególne znaczenie w prezydenckim wyścigu - zwrócił uwagę dziennik.

Harris była pierwszą czarnoskórą kobietą wybraną na szefową prokuratury okręgowej w Kalifornii, pierwszą kobietą na stanowisku prokuratora generalnego tego stanu oraz pierwszą członkinią Senatu USA o indyjskich korzeniach i w końcu pierwszą wiceprezydentką USA.

W Senacie rozgłos zyskała przede wszystkim dzięki udziałowi w publicznych wysłuchaniach komisji sprawiedliwości i "grillowaniu" przedstawicieli administracji Trumpa, m.in. w sprawie śledztwa dotyczącego rosyjskich powiązań jego ludzi.


PAP/ho


Stany Zjednoczone: Demokraci wpłacają duże kwoty na kampanię Kamali Harris

22.07.2024 16:00
Po rezygnacji prezydenta Joe Bidena z walki o reelekcję i udzieleniu przez niego poparcia wiceprezydent Kamali Harris, na konta jej komitetu wyborczego wpłynęło ponad 50 milionów dolarów. Tak dużej kwoty Demokraci nie zabrali w żadnym momencie tegorocznej kampanii prezydenckiej.

Sikorski: trzeba przekonać USA, że w sprawie wsparcia Ukrainy Europa to nie pasażer na gapę

22.07.2024 20:42
- To dobry moment, by przekonać amerykańskich polityków i opinię publiczną w USA, że Europa się zmobilizowała, wydaje więcej na obronność i nie jest pasażerem na gapę, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski.

Komentarze z Polski: rezygnacja Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję i akcja krwiodawstwa w Zamku Królewskim

22.07.2024 22:00
Dziś rozmowa z Pawłem Kowalem, przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, który skomentuje rezygnację prezydenta USA Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję, powiemy też o akcji krwiodawstwa w stołecznych rezydencjach królewskich, gościem programu będzie natomiast Bartosz Fogel, ekspert w dziedzinie prawa żywnościowego. Problem podwójnej jakości produktów spożywczych wciąż wywołuje ostrą krytykę w szczególności w niektórych krajach Europy Wschodniej, w tym  w Polsce. Po wieloletnich      staraniach Unii Europejskiej konsumenci nadal skarżą się, że jakość produktów oferowanych w ich państwie zamieszkania jest niższa od jakości wyrobów tych samych producentów sprzedawanych za granicą pod tą samą marką. Zapraszamy do słuchania!  

USA: Kamala Harris ma niemal pewną nominację. Zebrała już ponad 80 milionów na kampanię

23.07.2024 09:56
Kamala Harris ma już niemal pewną nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Wiceprezydent USA zdobyła poparcie większości delegatów na konwencję, którzy wcześniej mieli głosować na prezydenta Joe Bidena. Na kampanię Harris wpływają rekordowe wpłaty od zwolenników Partii Demokratycznej.