Niedawne wybory parlamentarne w Gruzji wywołały liczne kontrowersje i napięcia polityczne w kraju. Choć Gruzińskie Marzenie oficjalnie ogłosiło swoje zwycięstwo, opozycja odrzuca te wyniki, zarzucając rządowi manipulację procesem wyborczym i domagając się ponownego głosowania. Organizacje międzynarodowe, które obserwowały przebieg wyborów, wyraziły obawy co do zgodności z demokratycznymi standardami, a ich raporty wskazują na presję wobec wyborców i liczne nieprawidłowości.
Gratulacje dla partii Gruzińskie Marzenie napłynęły jednak ze strony Moskwy, co spotkało się z ostrą reakcją zwolenników opozycji, którzy obawiają się, że rosyjskie wpływy mogą destabilizować ich kraj. Węgierski premier, który nie czekał na wspólne stanowisko UE, by wyrazić swoje uznanie dla wygranych, dodatkowo wzmacnia te obawy, szczególnie że Gruzińskie Marzenie jest często oskarżane o przyjmowanie wzorców politycznych z Rosji.
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i Mobilizacja Opozycji
W odpowiedzi na ogłoszone wyniki prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła, że nie uznaje ich ważności. Według niej Gruzini stali się ofiarami „rosyjskiej operacji specjalnej”, a przebieg wyborów jest dowodem na wzrastające wpływy Kremla w gruzińskim życiu politycznym. Zurabiszwili, wielokrotnie krytykująca rządzącą partię za naruszanie praw obywatelskich i wprowadzanie ustaw przypominających te wprowadzone przez Władimira Putina, wspiera proeuropejską opozycję.
00:36 13281511_1.mp3 Prezydent Gruzji nie uznała wyników wyborów parlamentarnych. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W reakcji na sytuację polityczną prezydent zapowiedziała na jutro manifestację w Tbilisi, do której mają przyłączyć się zwolennicy partii opozycyjnych. Demonstracja, planowana na 19:00 czasu lokalnego, ma być wyrazem sprzeciwu wobec fałszerstw wyborczych i rosnących wpływów prorosyjskiego obozu w kraju.
Viktor Orban – Sojusznik Gruzińskich Rządzących
Rządzący Gruzińskim Marzeniem określają premiera Węgier jako „głównego sojusznika” w Unii Europejskiej, a Viktor Orban odwzajemnia te sympatie, będąc jednym z bardziej kontrowersyjnych liderów w UE. Orban utrzymuje kontakty z Władimirem Putinem, a jego stanowisko wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę spotkało się z licznymi krytykami ze strony europejskich przywódców, którzy zarzucają mu blokowanie wsparcia dla Ukrainy.
00:40 13281394_1.mp3 Premier Węgier nie czeka na oficjalne stanowisko Unii Europejskiej i leci do Gruzji pogratulować rządowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Viktor Orban ma przybyć do Tbilisi w poniedziałek. Wizyta została zaplanowana na dwa dni. Więcej na ten temat Maciej Jastrzębski (IAR)
Przyjęcie gratulacji od Orbana przez Gruzińskie Marzenie może zostać odebrane jako wyraz poparcia dla polityki mniej zależnej od Unii Europejskiej i większego otwarcia na współpracę z Rosją, co z kolei pogłębia napięcia w Gruzji, gdzie społeczeństwo jest wyraźnie podzielone w swoich dążeniach – między Europą a wpływami rosyjskimi.
Unijne i Międzynarodowe Reakcje
00:37 13281337_1.mp3 Politycy rządzącej partii Gruzińskie Marzenie świętują zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Natomiast liderzy ugrupowań opozycyjnych prowadzą konsultacje w sprawie dalszych działań. Więcej na ten temat Maciej Jastrzębski (IAR)
Węgierska inicjatywa Orbana stawia go w kontrze do większości europejskich przywódców, którzy najprawdopodobniej poczekają na szczegółowe raporty i wypracowanie wspólnego stanowiska UE wobec sytuacji w Gruzji. Władze w Tbilisi podkreślają jednak, że wsparcie premiera Węgier jest dla nich szczególnie cenne w obliczu krytyki ze strony krajowych i międzynarodowych organizacji monitorujących.
IAR/PR24/dad