Redakcja Polska

Historyczne porozumienie: Polska rozpocznie ekshumacje na Wołyniu dzięki zgodzie Ukrainy

27.11.2024 11:29
Nie ma przeszkód do prowadzenia przez Polskę prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na Ukrainie. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Andriej Sybiha przyjęli we wtorek wspólne oświadczenie, w którym Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium.
Andrij Sybiha i Radosław Sikorski
Andrij Sybiha i Radosław SikorskiFoto: Fot.: Sebastian Indra. Źródło: MSZ

- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy, zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach - mówił Radosław Sikorski po rozmowach z ministrem Andrijem Sybihą w Warszawie.


Posłuchaj
00:56 13337041_1.mp3 Ukraina nie będzie blokowała ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Szef polskiego MSZ-u powiedział, że strona polska będzie też mobilizować instytucje takie jak Instytut Pamięci Narodowej do wrażliwości na postulaty strony ukraińskiej.

- W ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury Polski i Ukrainy pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych - powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Dodał, że obie strony nie chcą nieporozumień, a każda rodzina ma prawo do uhonorowania pamięci swoich przodków. - W ramach polsko-ukraińskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury obu krajów pracujemy nad mechanizmami prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych - podkreślił Andrij Sybiha.


Posłuchaj
01:00 02.mp3 Andrij Sybiha: obie strony nie chcą nieporozumień, a każda rodzina ma prawo do uhonorowania pamięci swoich przodków.

 

Tusk: porozumienie w dramatycznym momencie

Premier Donald Tusk napisał w mediach społecznościowych, że osiągnięte porozumienie jest kluczem do pełnego pojednania obu narodów. "Jest ono potrzebne w tym dramatycznym momencie naszej wspólnej historii" - komentował szef rządu.


Szef rządu poinformował w mediach społecznościowych, że polscy i ukraińscy ministrowie przystępują do pracy nad konkretami.

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że tylko na prawdzie jesteśmy w stanie budować dobre, sąsiedzkie relacje. "Zawsze sprawę stawialiśmy jasno: nie będzie akcesji Ukrainy do UE, jeżeli sprawa ekshumacji, godnego pochówku i upamiętnienia ludobójstwa na Wołyniu nie zostanie zrealizowana. Wierzę, że wreszcie się to stanie" - czytamy we wpisie wicepremiera.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadowolony z ukraińskiej deklaracji w sprawie ekshumacji polskich ofiar wojny. Wczoraj ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie, w którym zapowiedziano, że w najbliższym czasie oba kraje rozpoczną działalność wspólnej grupy roboczej w celu osiągnięcia porozumienia między stronami w tej sprawie.

Posłuchaj
00:21 13337169_1.mp3 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadowolony z ukraińskiej deklaracji w sprawie ekshumacji polskich ofiar wojny. Wczoraj ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie, w którym zapowiedziano, że w najbliższym czasie oba kraje rozpoczną działalność wspólnej grupy roboczej w celu osiągnięcia porozumienia między stronami

 

Instytut Pamięci Narodowej czeka na pozytywne rozpatrzenie wniosków składanych do strony ukraińskiej. "Deklaracja władz Ukrainy w sprawie rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu cieszy. Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac" - czytamy we wpisie IPN-u zamieszczonym na portalu X.

Rozmowy szefów MSZ Polski i Ukrainy dotyczyły także przyszłości Ukrainy oraz ewentualnych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych.

Radosław Sikorski zapewnił o wsparciu Ukrainy przez Polskę nie tylko na polu wojskowym, lecz także przy negocjacjach akcesyjnych Ukrainy do Unii Europejskiej. Dodał też, że Polska będzie przekonywać partnerów do nałożenia dodatkowych sankcji na Federację Rosyjską, w tym na tak zwaną flotę cieni. Chodzi o statki, którymi wbrew restrykcjom przewożone są surowce z Rosji, głównie ropa, ale też zboże.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Wołyń

Wybory w Rumunii. Zaskakujący wynik pierwszej tury - kraj skręca w stronę Rosji

25.11.2024 10:26
Socjaldemokratyczny premier Marcel Ciolacu, który był uważany za pewnego zwycięzcę pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii, spadł na trzecie miejsce po podliczeniu głosów z 99,93 proc. komisji.

"Le Monde": francusko-brytyjskie rozmowy o wysłaniu personelu wojskowego na Ukrainę

25.11.2024 13:26
Francja i Wielka Brytania wznowiły rozmowy na temat wysłania personelu wojskowego i zachodnich żołnierzy na Ukrainę - informuje francuski dziennik „Le Monde”. Propozycja Pałacu Elizejskiego sprzed kilku miesięcy wróciła na stół po niedawnych wyborach prezydenckich w USA. Chodzi o techniczne wsparcie i gwarancje bezpieczeństwa przez obecność zachodnich żołnierzy na Ukrainie.

NATO i UE apelują o wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, gdy Rosja zdobywa nowe terytoria

26.11.2024 17:11
Sekretarz generalny NATO i premier Grecji wezwali we wtorek w Atenach do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy w obliczu postępów wojsk rosyjskich na froncie. Zacieśnienie współpracy między Unią Europejską a NATO oraz większe nakłady na obronność to główne postulaty liderów. Tymczasem analitycy wskazują na rekordowe tempo zdobywania nowych terytoriów przez Rosję.