Redakcja Polska

Rząd przyjął nowe zasady dotyczące wiz i wniosków o azyl

18.12.2024 19:55
Donald Tusk powiedział, że nie ma mowy o stosowaniu prawa do azylu w ten sam sposób, jak za czasów rządów obecnej opozycji
Audio
  • Rząd przyjął nowe zasady dotyczące wiz i wniosków o azyl. Premier liczy, że w Sejmie znajdzie się większość potrzebna do ich przyjęcia, a prezydent podpisze ustawy. Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że kiedy pierwszy raz zgłosił gotowość do zaostrzenia prawa azylowego, głosy ze strony opozycji i prezydenta - jak mówił - "nie były zachęcające" [
Premier Donald Tusk
Premier Donald TuskVictor Mogyldea/Shutterstock

Rząd przyjął nowe zasady dotyczące wiz i wniosków o azyl. Premier liczy, że w Sejmie znajdzie się większość potrzebna do ich przyjęcia, a prezydent podpisze ustawy. Donald Tusk powiedział, że nie ma mowy o stosowaniu prawa do azylu w ten sam sposób, jak za czasów rządów obecnej opozycji. "Oni sprowadzili setki tysięcy ludzi do Polski i dali się opanować mafiom przerzucającym nielegalnych migrantów" - mówił szef rządu.

Projekt zmian w przepisach wizowych zakłada uszczelnienie polskiego systemu wydawania pozwoleń na pobyt dla obcokrajowców. Chodzi m.in. o wizy dla studentów i kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Przygotowane przez rząd przepisy zakładają też możliwość wprowadzenia czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. 

Premier zapowiedział, że prawo do azylu będzie zawieszone czasowo na wybranym terenie. Chodzi głównie o pas przygraniczny z Białorusią. Drugi obszar zmian to uczelnie wyższe, gdzie za czasów rządów PiS miało dochodzić do wielu nadużyć. Studenci z zagranicy dostawali wizy Schengen, a władze uczelni i służby państwowe nie wiedziały, co się potem z nimi dzieje.
Nowe zasady dotyczące wiz i wniosków o azyl są zawarte w kilku projektach ustaw.
W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP ustanowiona zostaje m.in. zasada, że każdy cudzoziemiec - obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce, będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2. Ponadto rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu studiów przez tego cudzoziemca. Wprowadzony zostaje również limit cudzoziemców kształcących się na studiach na danej uczelni. Nowe przepisy ograniczają też dostęp do możliwości ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Chodzi o posiadaczy wiz i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo członkowskie albo polskich wiz wydanych np. w celu tranzytu, udziału w imprezach kulturalnych i sportowych, studiów itp. Przyjęte rozwiązania mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jednak część przepisów zacznie obowiązywać później, tak by umożliwić właściwym podmiotom przygotowanie się do wprowadzenia zmian. 

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzona zostaje możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o azyl. Będzie to możliwe, jeśli wystąpi instrumentalizacja migracji, czyli wykorzystanie migracji do walki hybrydowej. Czasowe ograniczenie prawa będzie mogło być ogłoszone w rozporządzeniu Rady Ministrów, a jednorazowy okres ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Czas ten będzie mógł jednak zostać przedłużony maksymalnie o 60 dni, jeśli zgodę na to wyrazi Sejm.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to w szczególności dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakłada m.in. wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy. Zaproponowane przepisy zakładają także usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań. Zaostrzone zostają sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3 do 50 tysięcy złotych za każdy przypadek takiego zatrudnienia.

IAR/ks

Donald Tusk zapowiedział nową strategię migracyjną rządu

12.10.2024 19:51
Premier Donald Tusk zapowiedział nową strategię migracyjną rządu pod hasłem: "Odzyskać kontrolę - zapewnić bezpieczeństwo". W centrum ma być dbałość o bezpieczeństwo Polski.

Unia Europejska ostrzega Polskę przed planowanym zawieszeniem prawa do azylu

14.10.2024 16:30
Unia Europejska ostrzega Polskę przed planem zawieszenia prawa do azylu. Bruksela twierdzi, że Wspólnota może bronić się przed Władimirem Putinem i Alaksandrem Łukaszenką, którzy wykorzystują migrantów jako broń, ale nie może pójść na kompromis w kwestiach wartości.

Strategia migracyjna na lata 2025-2030. Znamy szczegóły dokumentu

17.10.2024 14:14
Bezpieczeństwo jest nadrzędnym priorytetem w strategii migracyjnej na lata 2025-2030 przyjętej przez rząd. Dokument zatytułowany "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" został oficjalnie opublikowany na stronach rządowych i określa bezpieczeństwo w tym względzie jako możliwość kontrolowania i regulowania wszystkich procesów migracyjnych.

Cudzoziemcy w Polsce. Korzystne rozwiązania dotyczące zatrudniania

18.12.2024 17:10
Chodzi o projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej