Redakcja Polska

Unia Europejska - Bałkany Zachodnie. Strategiczne partnerstwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek

19.12.2024 10:10
Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa, podsumowując szczyt, podkreślał, że z każdym rokiem kraje Bałkanów Zachodniej są bliżej Unii Europejskiej
Audio
  • Rozmowy w formacie Unia Europejska - Bałkany Zachodnie i ostatni przed polską prezydencją szczyt Rady Europejskiej. Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Brukseli. Jednym z głównych tematów rozmów szefa rządu będzie migracja [posłuchaj]
António Costa
António CostaPhoto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Nasze strategiczne partnerstwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek" - zapisano w deklaracji końcowej szczytu Unia Europejska - Bałkany Zachodnie. Potwierdzono zaangażowanie w proces rozszerzenia Wspólnoty w obliczu globalnych wyzwań, takich jak wojna w Ukrainie i migracja.
Unia Europejska określiła członkostwo Bałkanów Zachodnich jako kluczową inwestycję w stabilność regionu, uzależniając postępy od reform i przestrzegania praworządności. W dokumencie podkreślono wspólną politykę w obszarze bezpieczeństwa, zarządzania migracją, transformacji energetycznej i cyfrowej. Wskazano na wsparcie gospodarcze, które ma przyspieszyć rozwój regionu. 

"Z zadowoleniem przyjmujemy wspólnie przeprowadzone prace na rzecz modernizacji 11 priorytetowych przejść granicznych w regionie i zachęcamy do kontynuacji tych prac w przyspieszonym tempie" - napisano w deklaracji. Dokument przypomina też o konflikcie Serbii i Kosowa.

"Brak normalizacji stosunków między Prisztiną a Belgradem jest hamulcem dla obu partnerów (…) UE przypomina, że jednym z warunków wstępnych udzielania wsparcia w ramach Instrumentu Wsparcia Reform i Wzrostu Gospodarczego na Bałkanach Zachodnich jest konstruktywne zaangażowanie stron w normalizację wzajemnych stosunków przy osiąganiu dających się zmierzyć postępów i wymiernych rezultatów" - czytamy w dokumencie.
Szczyt poprowadził António Costa - po raz pierwszy w roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Polskę reprezentował premier Donald Tusk

Bałkany Zachodnie to przyjęte w Unii Europejskiej określenie dla sześciu państw Europy Południowo-Wschodniej, objętych polityką rozszerzenia UE: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Są one na różnych etapach procesu akcesyjnego.

IAR/ks

Foreign Affairs: Zachód musi powstrzymać Putina przed otwarciem drugiego frontu w Europie

10.11.2023 18:14
Tym razem chodzi o Bałkany - ocenił amerykański magazyn "Foreign Affairs", odnosząc się do relacji Serbii z Rosją

"Le Monde": w kwestii imigracji UE musi wyjść poza działania w pojedynkę

14.09.2024 12:45
Francuski dziennik komentuje w sobotę decyzję Niemiec o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach lądowych