Redakcja Polska

"Le Monde": w kwestii imigracji UE musi wyjść poza działania w pojedynkę

14.09.2024 12:45
Francuski dziennik komentuje w sobotę decyzję Niemiec o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach lądowych
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Tolga Sezgin

"Le Monde" podkreśla, że trudna kwestia imigracji wymaga innych rozwiązań niż "improwizacja" i działania każdego kraju Unii Europejskiej "na własną rękę".

Dziennik przyznaje, że Niemcy miały prawo podjąć taką decyzję w świetle przepisów, które pozwalają na zamknięcie granic w razie zagrożeń dla bezpieczeństwa. Niemniej, jest to "katastrofalny sygnał dla sąsiadów (Niemiec), z których wszyscy stawiają dziś czoła temu samemu problemowi przemieszczania się osób ubiegających się o azyl" - ocenia "Le Monde". W tym kontekście cytuje słowa polskiego premiera Donalda Tuska, który określił zamknięcie granic jako działania "niedopuszczalne". 

"Le Monde" przypomina, że Niemcy są krajem, który przyjmuje najwięcej ubiegających się o azyl, przybywających do Europy przez południe kontynentu - Włochy, Grecję i Bałkany. Zgodnie z konwencją dublińską wniosek o azyl powinien być rozpatrzony w pierwszym kraju, do którego trafiają imigranci, jednak - jak ocenia "Le Monde" - "ten system już nie działa". Nowy pakt migracyjny powinien "wprowadzić do obecnego systemu nieco solidarności", pozwalając na odciążenie krajów, gdzie imigranci przekraczają granicę UE, jednak - jak przypomina dziennik, nowe zasady wejdą w życie w 2026 roku.

"Do tego czasu zwrot Niemiec grozi katastrofalnymi skutkami w Brukseli dla negocjacji na temat przyszłych uregulowań, począwszy od przepisów dotyczących powrotów" - prognozuje "Le Monde". Zauważa, że coraz więcej krajów UE chce mieć możliwość deportowania ubiegających się o azyl - albo do krajów trzecich, albo do krajów ich pochodzenia. 

"W czasie, gdy nierówności demograficzne narastają, trudna kwestia imigracji wymaga innych odpowiedzi niż improwizacja i działania w Europie na własną rękę" - podkreśla "Le Monde". Dodaje następnie, że stawką jest "spójność Unii Europejskiej" i jej wartości.

PAP/ks

Wrócą kontrole na granicy. Polacy nie akceptują decyzji Niemiec

11.09.2024 16:10
Polska delegacja w Europejskiej Partii Ludowej chce zwołania komisji Europarlamentu w sprawie niemieckich kontroli na granicach. 

Ekspertka: tymczasowe kontrole graniczne w dłuższej perspektywie nie ograniczą imigracji

12.09.2024 08:37
„Przemytnicy będą szukać innych szlaków” – podkreśliła w rozmowie ze „Spieglem"Doradczyni rządu federalnego ds. migracji, azylu i ucieczek Victoria Rietig 

Premier Grecji: likwidacja strefy Schengen nie może być odpowiedzią na migrację

12.09.2024 11:55
Jednostronne likwidowanie zasad strefy Schengen nie może być odpowiedzią na kwestię migracji - oświadczył Kyriakos Micotakis, komentując decyzję Niemiec o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach od 16 września