Redakcja Polska

Dramatyczne pożary w Kalifornii. Elon Musk oskarżany o szerzenie dezinformacji na platformie X

11.01.2025 11:18
Właściciel platformy X, Elon Musk, wykorzystuje swoje zasięgi do szerzenia dezinformacji na temat pożarów pustoszących południową Kalifornię – informuje amerykański dziennik "Washington Post". Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez redakcję, Musk, którego profil śledzi ponad 212 milionów użytkowników, publikował treści bagatelizujące wpływ zmian klimatycznych na skalę katastrofy, zrzucając winę na niekompetencję polityków i strażaków.
Zgliszcza szkoły w Altadenie w stanie California
Zgliszcza szkoły w Altadenie w stanie CaliforniaPAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Zgodnie z relacją "Washington Post", Musk w swoich postach podważał politykę straży pożarnej w Los Angeles, sugerując, że środki finansowe przeznaczone na programy różnorodności, równości i włączenia (DEI) mogłyby zostać lepiej spożytkowane na bezpośrednie działania ratownicze. Zdaniem miliardera, inwestowanie w projekty DEI miało odbić się na skuteczności działań przeciwpożarowych.

Dziennik zwraca uwagę, że Musk opublikował zdjęcia funkcjonariuszek straży pożarnej, co w ocenie komentatorów miało na celu obwinianie kobiet za błędy w zarządzaniu kryzysem. Tego typu narracja wywołała burzę w mediach społecznościowych i podsyciła polityczne spory.

Polityczne megafony i ryzyko dezinformacji

Zdaniem "WP", Elon Musk, publikując treści często wspierające konserwatywne teorie i krytykujące Demokratów, wykorzystuje platformę jako jeden z najpotężniejszych "megafonów" w amerykańskiej debacie politycznej. Posty właściciela X wyprzedzają zasięgowo wpisy nawet tak kluczowych polityków, jak były prezydent Donald Trump i urzędujący prezydent Joe Biden.

Podczas gdy pożary w Kalifornii były w czwartek jednym z najczęściej omawianych tematów na platformie X, post Muska pojawiał się na samej górze rekomendowanych treści. Według dziennika, spośród czterech najbardziej popularnych wpisów dotyczących pożarów, trzy pochodziły od osób obwiniających Demokratów za katastrofę.

Konsekwencje dezinformacji w czasie katastrof

Eksperci ostrzegają, że dezinformacja podczas kryzysów może znacząco utrudnić dostęp do rzetelnych informacji dla osób dotkniętych katastrofą. Urzędnicy stanu Kalifornia, cytowani przez "Washington Post", zwracają uwagę, że rozpowszechnianie fałszywych informacji może paraliżować działania służb ratowniczych i prowadzić do dezinformowania ewakuowanych mieszkańców.

Isabelle Frances-Wright z Instytutu Dialogu Strategicznego (ISD) podkreśla, że pomimo spadku wiarygodności X w porównaniu do wcześniejszych lat, platforma pozostaje jednym z kluczowych źródeł informacji na temat szybko zmieniających się wydarzeń kryzysowych. Jej rola w czasie rzeczywistym wciąż jest istotna, szczególnie wobec ograniczonej konkurencji ze strony innych portali informacyjnych.

Pożary w Kalifornii – dramatyczny bilans

Pożary pustoszące południową Kalifornię od wtorku doprowadziły do śmierci co najmniej 10 osób. Ponad 180 tysięcy mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji, a ogień strawił obszar o powierzchni 120 km² – niemal równy obszarowi San Francisco. Tysiące budynków zostało zniszczonych, a służby wciąż walczą z żywiołem.

Według "Washington Post", działania Muska na platformie X mogą wpłynąć na polityczną dynamikę w USA, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów. W ocenie gazety, sposób, w jaki właściciel X kształtuje narrację na temat kryzysów, może posłużyć jako narzędzie do wzmacniania przekazu przyszłej administracji Trumpa.

"Wykorzystanie przez Muska platformy X do szerzenia kontrowersyjnych teorii i podsycania emocji pokazuje, jak portal, który kiedyś był synonimem rzetelnych wiadomości, stał się miejscem propagowania poglądów właściciela" – podsumowuje "Washington Post".

ZOBACZ TEŻ: PODCAST POLSKIEGO RADIA DLA ZAGRANICY "NA TROPIE DEZINFORMACJI"


PAP/Wahington Post/dad

Przełom w relacjach Polski i Ukrainy. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA

10.01.2025 17:36
Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA - poinformował premier Donald Tusk. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Szwecja wobec dezinformacji. Sztokholm chce być gotowy na najgorsze

10.01.2025 20:11
Choć Szwecja to najmłodszy członek NATO, to od lat rozwija swą doktrynę obrony totalnej. Dotyczy to również walki z dezinformacją. Szwedzkie instytucje mówią nawet o operacjach wpływu informacyjnego i wskazują na trzy główne kierunki - Rosja, Chiny i Iran. Dezinformacja jest również jasno opisywana w najnowszym dokumencie rozesłanym do wszystkich Szwedów. Nasz wysłannik Karol Darmoros sprawdzał w Sztokholmie jak wygląda budowanie szwedzkiej odporności na współczesne zagrożenia.

Wilno: na domu Tadeusza Konwickiego umieszczono tablicę pamiątkową

11.01.2025 10:16
W Wilnie na domu, w którym mieszkał wybitny polski pisarz Tadeusz Konwicki została umieszczona poświęcona mu tablica pamiątkowa. Okazją do jej odsłonięcia była 10. rocznica śmierci prozaika. Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 roku.