Redakcja Polska

Premier Litwy dla Polskiego Radia: Polskę i Litwę łączą wspólne projekty infrastrukturalne

11.02.2025 11:58
Polskę i Litwę łączą wspólne projekty infrastrukturalne, ale są też pewne sporne kwestie, związane z mniejszościami - powiedział Polskiemu Radiu litewski premier Gintautas Paluckas. Pod koniec stycznia szefowie rządów obu krajów rozmawiali o tym telefonicznie.
Premier Gintautas Paluckas
Premier Gintautas Paluckas Źródło fot.: @g_paluckas/x.com

Premier Gintautas Paluckas wyjaśnia, że wśród wielu spraw Litwę i Polskę łączą ważne kwestie energetyczne. - Jesteśmy wdzięczni Polsce za połączenie LitPol Link. Dziś kolejną kwestią jest planowane łącze Harmony Link, które uzupełni nasze linie elektroenergetyczne już zsynchronizowane z Europą i regionem - wyjaśnia szef litewskiego rządu. Innymi ważnymi kwestiami są droga Via Baltika i połączenie kolejowe Rail Baltica. - Te projekty infrastrukturalne wymagają dobrych porozumień i współpracy - mówi szef litewskiego rządu.

Posłuchaj
00:57 13464653_1.mp3 Polskę i Litwę łączą wspólne projekty infrastrukturalne, ale są też pewne sporne kwestie, związane z mniejszościami - powiedział w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia litewski premier Gintautas Paluckas. Pod koniec stycznia szefowie rządów obu krajów rozmawiali o tym telefonicznie. O szczegółach - Kamil Zalewski

 

Premier w rozmowie z litewskim korespondentem Polskiego Radia podkreślił, że wyzwaniem w obustronnych relacjach są kwestie związane z oświatą mniejszości polskiej na Litwie. - Rozmawiamy o tym z naszymi kolegami z Polski, rozmawiałem o tym z premierem Donaldem Tuskiem przez telefon. Są też oczywiście Litwini w Polsce, gdzie kwestia edukacji też jest istotna, więc istnieje w tym obszarze potrzeba intensywniejszej, głębszej współpracy i pozytywne nastawienie, a nie próba asymilacji z jednej lub z drugiej strony czy jakiejś konflikty - wyjaśnia.

Polacy wśród doradców premiera

Gintautas Paluckas urząd sprawuje od połowy grudnia. W składzie jego doradców znalazło się trzech litewskich Polaków - Aleksander Radczenko, Gabriel Gorbaczewski i Artur Ludkowski. Szefową kancelarii jest też miejscowa Polka Elżbieta Żurowska-Puodžiuniene. Premier zwrócił uwagę, że są to bardzo dobrze wykształcone i kompetentne osoby. - Ich obecność wzbogaca gabinet rządowy i korpus doradców. Oznacza to lepszą znajomość spraw polskich. Ponadto dodatkowa uwaga poświęcona jest polskim kwestiom politycznym, co jest też dla mnie bardzo istotne - zaznacza. - Na na pewno będziemy się starać, aby stosunki Litwy z Polską pozostały bardzo dobre - dodaje litewski premier.

Po październikowych wyborach parlamentarnych władze na Litwie sprawuje koalicja, na czele której stoi Litewska Partia Socjaldemokratyczna. Jednym z ministrów w nowym rządzie jest wileński Polak Władysław Kondratowicz.

IAR/dad

Lodowe szaleństwo w Mielnie – ponad 8 tysięcy morsów zanurzyło się w Bałtyku!

09.02.2025 17:58
Mielno po raz kolejny udowodniło, że zimno może być najlepszym pretekstem do świetnej zabawy. Podczas 22. Międzynarodowego Zlotu Morsów ponad 8 tysięcy uczestników rzuciło wyzwanie zimowej aurze i weszło do lodowatych wód Bałtyku. Wydarzenie, które przyciągnęło entuzjastów morsowania z całej Polski i Europy, okazało się prawdziwym świętem odwagi, radości i kreatywności.

Hołd wspólnej historii i bohaterom. Andrzej Duda odwiedził wileński Cmentarz na Rossie

09.02.2025 18:21
W niedzielę prezydent Andrzej Duda odwiedził wileński Cmentarz na Rossie – jedno z najbardziej symbolicznych miejsc dla polsko-litewskiej historii. W trakcie wizyty złożył kwiaty na grobie matki Józefa Piłsudskiego oraz oddał hołd dwudziestu powstańcom styczniowym pochowanym w Kaplicy Powstańców Styczniowych. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego miejsca dla wspólnego dziedzictwa Polski i Litwy oraz nawiązał do współczesnych wyzwań związanych z suwerennością i współpracą państw regionu.

Łotwa dostarczy Ukrainie ponad 40 transporterów opancerzonych Patria

11.02.2025 09:27
Siły zbrojne Ukrainy otrzymają wyprodukowane na Łotwie transportery opancerzone Patria 6x6 – oświadczył łotewski minister obrony Andris Spruds. Test użyteczności i wytrzymałości pojazdów w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych dostarczy wartościowych wniosków także łotewskiej armii - dodał.