Redakcja Polska

Rocznica zakończenia wojny. Radosław Sikorski o polskim punkcie widzenia

08.05.2025 12:15
Polacy pamiętają dzień zakończenia wojny inaczej niż Brytyjczycy - mówił szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla BBC
Audio
  • Szef polskiej dyplomacji w BBC o rocznicy zakończenia wojny [posłuchaj]
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski Foto: PAP/Marcin Obara

Radosław Sikorski odpowiadał na pytanie, jak Polacy pamiętają ósmy maja. "My w Polsce pamiętamy, a wy w Królestwie często zapominacie, że druga wojna toczyła się głównie na wschodnim froncie" - przekonywał minister podkreślając, że to tam, a nie na zachodzie Niemcy ponieśli najdotkliwsze straty. Radosław Sikorski dodał, że ósmy maja dla Polaków nie był dniem wyzwolenia.

"Zamieniliśmy ludobójczą, niemiecką, nazistowską okupację na okupację sowiecką i totalitarną" - podkreślił. W Zjednoczonym Królestwie VE Day to głównie dzień radości, choć są np. dwie minuty ciszy za poległych. Dziś autorzy flagowego programu radiowego BBC, Today, zdecydowali jednak, by przedstawić perspektywę innych krajów - nie zawsze radosną. 

Prezydent w rocznicę zakończenia II wojny światowej: nigdy więcej wojny

 W dniu 80. rocznicy zakończenia najstraszliwszego konfliktu w dziejach świata - II wojny światowej - musi wybrzmieć apel: nigdy więcej wojny - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Państwo robi wszystko, co możliwe, by dziś Polska była silna i bezpieczna - dodał.

"Świat potrzebuje dzisiaj pokoju. Rosyjska agresja na Ukrainę, konflikt na Bliskim Wschodzie, starcia między Indiami a Pakistanem. Żyjemy ponownie w niebezpiecznych czasach. My, Polacy, jak mało który naród wiemy, jak wielką tragedią jest wojna. To Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej" - napisał w czwartek prezydent Duda na platformie X.

Przypomniał, że rozpoczęta brutalną agresją hitlerowskich Niemiec, a następnie Związku Sowieckiego, pochłonęła życie niemal 6 milionów polskich obywateli. "Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach tej wojny – od Narviku po Tobruk, od Bitwy o Anglię po Monte Cassino. Pamiętamy bohaterstwo Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Powstańców Warszawskich. Mamy przed oczami ruiny zrównanej z ziemią polskiej stolicy. Warszawy" - dodał. 

Prezydent podkreślił, że dla Polski zakończenie II wojny światowej nie oznaczało odzyskania wolności, lecz początek nowego zniewolenia – komunistycznego, ponieważ nasz kraj znalazł się wówczas po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny.

Zaznaczył, że dziś, w wolnej i suwerennej Polsce, pamięć o tych wydarzeniach skłania do refleksji i wyciągania wniosków. Wskazał, że państwo robi wszystko, co możliwe, aby Polska była silna i bezpieczna – zarówno dzięki własnej armii, jak i poprzez siłę sojuszy.

"Jesteśmy sprawdzonym członkiem NATO. Mamy strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Pamiętamy, że Europa swoje bezpieczeństwo zawdzięcza właśnie zaangażowaniu USA, które odegrały kluczową rolę w zakończeniu II wojny światowej i później w czasie zimnej wojny. Tak jest i dzisiaj. Dlatego chcemy wzmacniać więzi transatlantyckie" - napisał Duda.

Zaznaczył, że "to nie są tylko gesty dyplomatyczne". "To konkretne działania. By odstraszać, nie ulegać. By chronić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń" - wskazał.

Prezydent zaznaczył, że czas II wojny światowej – naznaczony ogromnym cierpieniem i heroizmem – powinien być dla współczesnych pokoleń zarówno ostrzeżeniem, jak i wezwaniem do odpowiedzialności za pokój oraz do budowania porządku międzynarodowego opartego na sile prawa, a nie na prawie silniejszego. 

"Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć Poległym i Pomordowanym!" - podsumował prezydent.

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie. W kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims gen. Alfred Jodl w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Na jego mocy Niemcy zobowiązały się do zaprzestania działań wojennych do 8 maja 1945 r. do godz. 23.01. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań, nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

IAR/PAP/ks

Marszałek Senatu i minister spraw zagranicznych z życzeniami dla Polonii

02.05.2025 13:00
Dziękuję wam za patriotyzm i więzi z ojczyzną, za podtrzymywanie języka polskiego – podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska. Życzenia złożył też Radosław Sikorski. Niech Polska, ta w sercu i ta na mapie, zawsze pozostaje bliska i ważna – mówił.

Szef MSZ o głosowaniu w wyborach prezydenckich za granicą

06.05.2025 18:00
Za granicą będzie 511 obwodów wyborczych, to rekordowa liczba. Radosław Sikorski podkreślił, że chęć głosowania za granicą należy zgłosić do najbliższego wtorku.