Redakcja Polska

Szefowie dyplomacji państw europejskich wezwali władze Gruzji do zwolnienia opozycjonistów

12.07.2025 17:00
Ministrowie spraw zagranicznych państw europejskich wezwali władze Gruzji do zwolnienia niewinnie osadzonych polityków, dziennikarzy i aktywistów. Zapewnili też, że nie zawahają się wykorzystać całego spektrum dostępnych narzędzi, gdy miejscowe władze będą nadal podkopywać demokrację w Gruzji.
Gruzińskie społeczeństwo chce aby Gruzja dążyła do UE, ale obecny rząd to de facto efekt operacji Putina przeciwko tego typu aspiracjom.
Gruzińskie społeczeństwo chce aby Gruzja dążyła do UE, ale obecny rząd to de facto efekt operacji Putina przeciwko tego typu aspiracjom. PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Zjednoczonego Królestwa i wysokiej przedstawicielki Unii Europejskiej opublikowano na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych.

W dokumencie ministrowie spraw zagranicznych zdecydowanie potępili ostatnie, motywowane politycznie zatrzymania i uwięzienia przywódców gruzińskiej opozycji. Wskazali, że są one „wyraźnie obliczone na zdławienie opozycji politycznej w kraju na kilka miesięcy przed lokalnymi wyborami”.

„Ich zatrzymania, jak również arbitralne aresztowania oraz nasilające się represje wymierzone w pozostałych krytyków władz gruzińskich, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, uczestników pokojowych demonstracji i niezależnych dziennikarzy przyczyniają się do rozkładu demokracji w Gruzji i szybkiej transformacji w kierunku ustroju totalitarnego, co jest sprzeczne z europejskimi zasadami i wartościami” – stwierdzili.

Szefowie resortów spraw zagranicznych przypomnieli, że przebieg represji politycznych, których dopuściły się władze Gruzji, spowodował znaczne pogorszenie się stosunków z tym krajem, w tym obniżenie poziomu pomocy i współpracy z jego władzami. „Autorytarny i antyeuropejski kurs obrany obecnie przez władze gruzińskie coraz bardziej naraża zdobycze gruzińskiej demokracji i relacje między naszymi krajami” - ocenili.

Ministrowie spraw zagranicznych zapowiedzieli, że nadal będą punktować niedemokratyczne działania władz Gruzji i łamanie przez nie praw człowieka. „Nie zawahamy się wykorzystać całego spektrum dostępnych narzędzi jedno- i wielostronnych w przypadku, gdy miejscowe władze będą nadal podkopywać demokrację w Gruzji i poszanowanie dla praw człowieka” – podkreślili.

Ich zdaniem „jeszcze nie jest za późno, aby zawrócić z tej drogi”. „Wzywamy władze Gruzji do natychmiastowego zwolnienia niewinnie osadzonych polityków, dziennikarzy i aktywistów, wycofania represyjnych ustaw i zaangażowania w narodowy dialog ze wszystkimi interesariuszami celem znalezienia wyjścia z obecnej sytuacji” – podsumowali sygnatariusze oświadczenia.

Gruzja pogrążyła się w kryzysie politycznym po październikowych wyborach parlamentarnych, wygranych przez prorosyjską partię Gruzińskie Marzenie, ale - według prozachodniej opozycji - naznaczonych licznymi nieprawidłowościami.

Mieszkańcy największych miast wyszli na ulice, sprzeciwiając się zawieszeniu przez partię rządzącą negocjacji w sprawie przystąpienia Gruzji do UE do 2028 r. Wielotysięczne manifestacje w listopadzie i grudniu 2024 r., organizowane przed gruzińskim parlamentem i na alei Rustawelego, były tłumione przez policję z wykorzystaniem gazu łzawiącego i armatek wodnych. Wielu demonstrantów aresztowano, obecnie trwają ich procesy.

Jednocześnie gruzińska opozycja nie uznaje wyboru urzędującego prezydenta Micheila Kawelaszwilego, którego na urząd wyznaczyło kolegium elektorskie, składające się wyłącznie z przedstawicieli partii rządzącej, czyli Gruzińskiego Marzenia.

Pod koniec czerwca sąd w Gruzji skazał czterech polityków opozycji na karę więzienia. Wszystkim zarzucono odmowę składania zeznań przed komisją parlamentarną w sprawie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Wszyscy mają też dwuletni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

PAP/ho

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Rosja odpowiedzialna za powszechne i rażące naruszenia praw człowieka

12.07.2025 15:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Rosję odpowiedzialną za powszechne i rażące naruszenia praw człowieka w czasie trwającego od 2014 roku konfliktu na Ukrainie.

Ukraina: zmasowany atak dronów na Łuck i Lwów

12.07.2025 08:16
W nocy Rosjanie dokonali zmasowanego ataku za pomocą dronów Shahed i rakiet. Celowali w terytoria na zachodzie Ukrainy

Wznowione dostawy broni z USA. Wołodymyr Zełenski potwierdza

12.07.2025 11:49
Ukraiński przywódca dodał, że Ukraina współpracuje aktualnie z partnerami nad kolejnymi dostawami, zwiększeniem produkcji broni na Ukrainie i lepszym zaopatrzeniem armii.