Redakcja Polska

Rosja i Ukraina wymienią więźniów. Chodzi o 33 zatrzymanych

23.08.2019 16:00
Ukraina i Rosja uzgodniły wymianę zatrzymanych - 33 na 33 osoby - podały rosyjskie i ukraińskie media. Utrzymują one, że wymiana ma się odbyć pod koniec sierpnia, a negocjacje w tej sprawie już zbliżają się do końca.
Audio
  • Ukraina - przygotowania do wymiany więźniów z Rosją - Paweł Buszko (IAR)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Według portalu RBK ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa już przybyła na negocjacje do Rosji, a w piątek na Ukrainę udała się jej rosyjska odpowiedniczka Tatiana Moskalkowa.

Do wymiany zatrzymanych ma dojść 28 i 29 sierpnia - twierdzi ukraiński portal The Babel, powołując się na adwokata Ihora Swincyckiego. Swincycki broni skazanego na Ukrainie byłego funkcjonariusza oddziału specjalnego Berkut Aleksandra Sattarowa. Jego klient ma być wymieniony na jednego z 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych po incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku. Prawnik dodał, że datę wymiany uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski.

Jeden z adwokatów ukraińskich marynarzy Siergiej Badamszyn w mediach społecznościowych podkreślił, że przeprowadzenie wymiany nie zostało jeszcze potwierdzone.

Portal RBK podaje, że uwolnienie dziennikarza Kiriłła Wyszyńskiego, byłego szefa kijowskiego biura agencji RIA Nowosti, odbędzie się według innego scenariusza. Rosyjska gazeta "Kommiersant" napisała, że Wyszyński sam podjął decyzję o tym, że nie chce być objęty listą osób do wymiany. Według źródeł dziennika Wyszyński zamierza walczyć na drodze sądowej o uniewinnienie i uwolnienie. Jego adwokat potwierdził, że wymiana Wyszyńskiego nie stanowi przedmiotu obecnych negocjacji.

Wymiana nie dotyczy Sencowa

"Kommiersant" wskazuje, że wymianą nie będzie też objęty ukraiński reżyser Ołeh Sencow.

Media podały, że Rosja wyda Ukrainie pochodzącego z anektowanego Krymu Wołodymyra Bałucha i Ołeksandra Kolczenkę, ponadto Mykołę Karpiuka i Stanisława Kłycha, skazanych przez rosyjski sąd na długoletnie więzienie, a także Pawła Hryba, który w chwili aresztowania miał 19 lat. Władze Ukrainy uznają ich za więźniów politycznych. Niejednokrotnie wypowiadały się w sprawie kilku z tych więźniów organizacje międzynarodowe, apelując do Rosji o ich uwolnienie. Gazeta "Kommiersant" poinformowała także, że do końca sierpnia stronie ukraińskiej przekazani będą wszyscy zatrzymani marynarze.

W czwartek ukraiński adwokat Wałentyn Rybin poinformował o planowanym przekazaniu Rosji trzech osób; jedna z nich - Jewgienij Mefedow - już została uwolniona za kaucją. Dwóch pozostałych zatrzymanych, którzy mają być objęci wymianą, to Maksim Odincow i Aleksandr Baranow - pisze "Kommiersant".

W Federacji Rosyjskiej za kratami znajduje się około stu Ukraińców przetrzymywanych z powodów politycznych. Rosja więzi też 25 marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja

Zełenski: rozmawiałem z Putinem o śmierci ukraińskich żołnierzy i sytuacji w Donbasie, będę dzwonił do Macrona i Merkel

07.08.2019 12:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zadzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy. Podkreślił, że zaapelował do Władimira Putina, by wpłynął na bojowników, aby ci przestali zabijać Ukraińców w Donbasie. Zaznaczył, że potrzebne jest w tym roku spotkanie normandzkiej czwórki. Zapowiada rozmowy telefoniczne z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji.

Johnson wspiera Zełenskiego w sprawie Rosji. "Nie może wrócić do G7"

22.08.2019 17:15
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Rosja nie może myśleć o powrocie na fora międzynarodowe, takie jak G7, póki łamie ona prawo i podważa bezpieczeństwo międzynarodowe. Członkostwo Rosji w grupie zostało zawieszone w 2014 roku w związku z aneksją Krymu i udziałem w wojnie w Donbasie.