Redakcja Polska

Media: Bułgaria i Serbia to ośrodki wywiadu Rosji w regionie

02.11.2019 15:14
Bułgaria jest ośrodkiem rosyjskiego wywiadu wojskowego na Bałkanach, a Belgrad – wywiadu cywilnego - pisze prorządowy sofijski dziennik "24 czasa”. Artykuł ma związek z niedawną aferą szpiegowską, w wyniku której z Bułgarii wydalono rosyjskiego dyplomatę.
Panorama Belgradu
Panorama BelgraduFoto: pixabay.com

Według dziennika wydalony przez bułgarskie władze we wtorek pierwszy sekretarz rosyjskiej ambasady Władimir Rosjaiew (nazwisko nie jest oficjalnie potwierdzone - PAP) kierował rosyjską siecią wywiadu wojskowego na całym Półwyspie Bałkańskim. Do Sofii przybywali po instrukcje i na konsultacje pracownicy tej struktury z całego regionu.

W piątek w wywiadzie telewizyjnym bułgarski premier Bojko Borisow powiedział, że rosyjski dyplomata próbował zwerbować dyrektora jednej ze służb, mającego dostęp do tajnych informacji.

Dyrektor osobiście poinformował premiera o próbie, w związku z czym zostały podjęte niezbędne kroki. - Należy podkreślić z uznaniem, że Rosyjska Federacja nie odpowiedziała takim samym krokiem. Putin zna mnie dobrze i wie, że nie poddaję się presji. Kiedy wszyscy wydalali rosyjskich dyplomatów, nie wygnałem ani jednego. Lecz gdy przyłapano dyplomatę na wysokim stanowisku podczas próby werbowania moich ludzi, natychmiast zareagowałem – podkreślił premier.

Według publikacji "wydalony rosyjski dyplomata był bardzo bezczelny i arogancki i zachowywał się jak u siebie w domu". Chodził na spotkania z bułgarskimi oficerami i prawie otwarcie obiecywał im zapłatę oraz awans służbowy w zamian za informacje wojskowe. Interesował się rodzajami broni, wydatkami na obronę, dyslokacją zbrojeń i nowym uzbrojeniem sojuszników.

Po ujawnieniu i otrzymaniu dowodów o działalności szpiegowskiej z rosyjską ambasadą uzgodniono, że dyplomata opuści Bułgarię bez zbytniego szumu.

Sofii zależy na wyciszeniu sprawy

Według dziennika Sofia prawdopodobnie nie chciała nagłaśniać sprawy ze względu są toczące się z Rosją negocjacje gazowe. Dyplomata jednak nie wyjechał w wyznaczonym terminie, a rosyjska ambasada zażądała noty od bułgarskiego MSZ. Po jej otrzymaniu Rusjaiew wyjechał z kraju. "Rosjanie widocznie domagali się wydalenia dyplomaty notą" - podkreśla dziennik.

Twarde stanowisko bułgarskich władz zostało odebrane bardzo pozytywnie przez sojuszników - dodaje gazeta.

Dziennik pisze, że w większości krajów NATO oficerowie kontrwywiadu mają obowiązek meldowania o nawet przypadkowych spotkaniach z rosyjskimi dyplomatami. Gazeta podkreśla, że należy wprowadzić taki obowiązek także w Bułgarii. - W Sofii jest około 200 rosyjskich dyplomatów, których zadaniem nie jest gwarantowanie bezpieczeństwa rosyjskich turystek na wybrzeżu czarnomorskim - napisano.

"Należy zdać sobie sprawę, że Rosja jest wrogim krajem" - podkreśla gazeta i dodaje, że "wydalenie Rusjaiewa jest ważne również dlatego, że rosyjscy rezydenci powinni wiedzieć, że nie mogą czuć się bezkarnymi w Bułgarii".

PAP/IAR/PR24/dad

Bułgarski wątek w zamachu na Siergieja Skripala. Pilne spotkanie brytyjskiej ambasador z premierem Borisowem

11.02.2019 18:12
W sprawie zamachu na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala pojawił się bułgarski wątek, o którym w poniedziałek rozmawiali premier Bojko Borisow i brytyjska ambasador w Sofii Emma Hopkins. 

"New York Times": Rosja ma specjalną jednostkę do destabilizacji Europy

09.10.2019 10:01
"Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma działającą od co najmniej dekady supertajną jednostkę specjalną 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy" - twierdzi "New York Times". Dziennik opiera się na informacjach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów z Europy i USA.

Tak polskie służby łapią szpiegów. Przypominamy najgłośniejsze sprawy

28.10.2019 13:14
Polska, m.in. ze względu na swoje strategiczne położenie w centrum Europy, a także na bezpośrednie sąsiedztwo Rosji, może być szczególnie narażona na działalność obcych wywiadów. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma głośnymi przypadkami zatrzymań pod zarzutem szpiegostwa. To pokazuje, że polskie służby właściwie reagują na próby infiltracji.

Zatrzymany ws. szpiegostwa na rzecz Rosji. Były oficer CBŚ: nasilają się działania szpiegowskie przeciw Polsce

28.10.2019 15:36
- Działania wywiadowcze wszelkiego typu się nasilają, bo Polska stała się ważnym graczem w Europie i na świecie, jest ważnym członkiem NATO, powstają tu nowe bazy wojskowe - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jacek Wrona, były oficer Centralnego Biura Śledczego. Podkreśla, że obecny szpieg może mieć zwyczajne oblicze: nie musi być Jamesem Bondem. Zatrzymanie Piotra Ś. przez ABW to jednak dość szczególny przypadek.

Ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Raubo: jesteśmy na szpiegowskim celowniku Rosji i Chin

28.10.2019 19:54
- Rosję, a tym samym również jej służby specjalne, interesuje niemal wszystko, co dotyczy Polski, jej polityki regionalnej, NATO, energetyki. Co więcej, przez ostatnie lata nasila się debata, czy nie wraca poziom nasycenia aktywnością szpiegowską porównywalny do okresu zimnej wojny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Jacek Raubo (infosecurity24.pl).

Dr Jerzy Targalski: aresztowanie podejrzanego o szpiegostwo nie jest przypadkiem

29.10.2019 09:24
- Wywiad rosyjski interesuje się w Polsce wszystkim. Sztuka polega na tym, aby zebrać maksimum informacji i dzięki temu przygotowywać propagandę tak, aby trafiała do zdefiniowanych grup docelowych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. 

Były oficer CBŚ: współczesny szpieg to nie tylko James Bond

29.10.2019 10:24
- Działania wywiadowcze wszelkiego typu się nasilają, bo Polska stała się ważnym graczem w Europie i na świecie, jest ważnym członkiem NATO, powstają tu nowe bazy wojskowe - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jacek Wrona, były oficer Centralnego Biura Śledczego. Podkreśla, że obecny szpieg może mieć zwyczajne oblicze: nie musi być Jamesem Bondem. Zatrzymanie Piotra Ś. przez ABW to jednak dość szczególny przypadek.

Stanisław Żaryn: polskie służby przyczyniły się do skazania chińskiego szpiega

30.10.2019 17:01
- Dzięki kooperacji ABW ze szwedzką służbą SÄPO w Szwecji został skazany mężczyzna, który szpiegując na rzecz Chin, inwigilował społeczność tybetańską – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.