"Cieszę się, że Polska jest nie tylko naszym sąsiadem, ale też jednym z najbliższych, najważniejszych partnerów i sojuszników w Unii Europejskiej i NATO" - napisał Nauseda w liście gratulacyjnym do prezydenta Andrzeja Dudy.
Szef litewskiego państwa zaznaczył, że prowadzony dialog "w oparciu o wspólne interesy i wspólne wartości" pozwala na pokonanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w regionie oraz "zapewnienie wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystkich Europejczyków".
Naseuda docenia polski wkład w bezpieczeństwo
Nauseda zaznaczył, że Litwa docenia wkład Polski w zapewnianie i wzmacnianie bezpieczeństwa w naszym regionie; przypomniał, że polscy żołnierze uczestniczą w organizowanych na Litwie ćwiczeniach oraz, że Polska już osiem razy wzięła udział w NATO-wskiej misji Baltic Air Policing.
Przypominając, że w tym roku przypada 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej, 25. rocznica podpisania traktatu polsko-litewskiego, 10. rocznica Partnerstwa Wschodniego, Nauseda wskazał, że "współdziałając, Litwa i Polska wspierają też inne państwa w ich drodze integracji europejskiej".
Wspólna historia, przyjaźń i współpraca
Prezydent zaznaczył, że "Litwinów i Polaków łączy nie tylko wspólna historia, ale też szczera przyjaźń, współpraca w wielu dziedzinach". Nauseda życzył "wzmacniania wzajemnego dialogu w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, przedsiębiorczości i innowacyjności", a wszystkim Polakom - "sukcesów, szczęścia i pomyślności".
Premier Skvernelis, składając życzenia Polsce w okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, wyraził radość ze współpracy rządów obu krajów w sferze politycznej, gospodarczej i kulturalnej. I zapewnił, że "Litwa jest gotowa na dalszy rozwój wzajemnych relacji".
Zaznaczył, że "wspólnym zadaniem Litwy i Polski jest dążenie do budowania silnej i zjednoczonej Unii Europejskiej, która więcej inwestowałaby we wzmacnianie stosunków transatlantyckich".
Wspominając o rocznicach, które obchodzą w tym roku oba kraje, Skvernelis wyraził przekonanie, że "wspólne zwycięstwa w przeszłości i wyzwania przyszłości zainspirują nas do kontynuacji ścisłego dialogu dotyczącego wszystkich istotnych kwestii i do pomyślnego współdziałania w realizacji nowych inicjatyw".
IAR/PAP/dad