Redakcja Polska

Andrzej Duda na Litwie: sankcje na Rosję powinny być utrzymane

22.11.2019 08:52
- Nie ma nic gorszego niż zmienianie we współczesnej Europie granic siłą - mówił w Wilnie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.
Audio
  • Wilno: prezydenci Polski i Litwy za utrzymaniem sankcji wobec Rosji (IAR)
  • Wilno: spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Relacja Karola Surówki (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda (z lewej) oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda (z prawej)
Prezydent RP Andrzej Duda (z lewej) oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda (z prawej) PAP/Piotr Nowak

Prezydent nawiązując do symbolicznych uroczystości pogrzebowych uczestników powstania styczniowego, podkreślił, że jest to wydarzenie, które ma uhonorować bohaterów kilku państw Europy Środkowej, które przeciwstawiały się "ciemiężycielowi" - carskiej Rosji. Andrzej Duda ocenił, że wydarzenie to jest istotne nie tylko dla tożsamości i pamięci historycznej, ale także dla wzmacniania więzi i budowania przyjaźni polsko-litewskiej.

Wśród tematów czwartkowych rozmów z prezydentem Litwy wymienił natomiast wspólne inwestycje infrastrukturalne, współpracę energetyczną, kwestie bezpieczeństwa i współpracę militarną oraz sytuację na Ukrainie.

- Nie mamy z panem prezydentem żadnych wątpliwości, że sankcje (nałożone na Rosję) powinny być utrzymane, bo to jest związane z trwającą cały czas okupacją ziem, które są ziemiami ukraińskimi - myślimy tutaj oczywiście o Krymie, o okręgach ługańskim i donieckim - mówił prezydent.

- To jest sytuacja, z którą nikt z nas w dzisiejszej Europie nie może się pogodzić i nie wolno nam się pogodzić, bo nie ma nic gorszego niż zmienianie we współczesnej Europie granic siłą, to jest coś, co następuje w Europie po raz kolejny od 2008 r. i na to absolutnie nie może być naszej zgody czy nawet milczącej aprobaty - dodał.

"Relacje polsko-litewskie dawno nie były tak dobre"

Polski prezydent podkreślił dobrą "atmosferę relacji" między obu krajami. - Uroczystość, która odbędzie się jutro, pokazuje, że relacje polsko-litewskie są takie jakie nie były od bardzo, bardzo, bardzo dawna – powiedział. Zaprosił prezydenta Litwy na obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że jednym z tematów spotkania prezydentów była kwestia mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce. Wyraził nadzieję, że – także dzięki porozumieniom między ministrami edukacji obu krajów - w sprawach edukacji, wychowania młodzieży, nauki, zdawania matury czy wychowania przedszkolnego "stopniowo uda się osiągnąć porozumienie".

Odnosząc się do pytania, czy w uroczystości pochówku przywódców powstania styczniowego nie powinien wziąć udziału także prezydent Białorusi, ponieważ Wincenty Konstanty Kalinowski jest również białoruskim bohaterem narodowym, Duda powiedział: "To byli nasi bohaterowie, to byli wspólni bohaterowie i bardzo trudno rozróżnić, patrząc z dzisiejszej perspektywy, kto był czyim bohaterem. Ogromnie się cieszę, że przedstawiciele władz Białorusi będą z nami obecni w tym kondukcie, to jest widomy znak przyjaźni i wspólnoty".

Hołd dla marszałka

Najważniejsza część wizyty prezydenta na Litwie odbędzie się w piątek. Na cmentarzu na Rossie pochowane zostaną szczątki kilkunastu uczestników Powstania Styczniowego, straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku. Wśród nich są przywódcy powstania - Zygmunt Sierakowski i Wincenty Konstanty Kalinowski. Szczątki zostały odnalezione dwa lata temu na Górze Zamkowej.

W uroczystościach wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremierzy Ukrainy i Białorusi oraz minister kultury Łotwy. 

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników Powstania Styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto miejsca pochówku czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania.

IAR/PAP/PR24/dad

Historyk: już wcześniej znano miejsce pochówku powstańców styczniowych

21.11.2019 14:05
Jutro w Wilnie odbędzie się ceremonia pochówku powstańców styczniowych, w tym przywódców zrywu na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego - Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Ich szczątki zostały odnalezione przypadkiem, gdy w 2017 roku po ulewnych opadach deszczu zaczęły osuwać się zbocza Góry Zamkowej w Wilnie.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie

21.11.2019 16:35
Od ceremonii powitania przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę polska para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę na Litwie, w czasie której wezmą udział w pochówku przywódców powstania styczniowego.