-NATO jest dla Polski bardzo ważne. Decyzja o przystąpieniu w 1999 roku naszego kraju do Sojuszu była kluczowa. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że jesteśmy częścią tego najważniejszego Sojuszu na świecie, który gwarantuje wolność i bezpieczeństwo - powiedział prezydent, wchodząc do położonego na przedmieściach Londynu luksusowego centrum hotelowo-golfowego Grove, gdzie odbywa się spotkanie liderów NATO.
Wyzwania NATO
Przywódcy mają się zająć m.in. podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić po tym, gdy przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawarty jeszcze w okresie zimnej wojny przez USA i Związek Sowiecki.
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który towarzyszy polskiemu przywódcy podczas szczytu, przekazał, że po zakończeniu obrad planowane jest spotkanie bilateralne prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona.
W trakcie szczytu polski prezydent weźmie też udział w lunchu roboczym, na który prezydent USA Donald Trump zaprosił liderów krajów, które przeznaczają 2 proc. PKB na obronność.
Większe wydatki na obronność
Rok temu na szczycie NATO w Brukseli za sprawą prezydenta USA jednym z głównych tematów była kwestia wydatków państw sojuszniczych. Donald Trump krytykował część europejskich krajów za to, że wydają za mało na obronność.
W piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że wydatki europejskich krajów Sojuszu i Kanady na obronność zwiększą się w tym roku o 4,6 proc., a łącznie środki, jakie przeznaczą one na ten cel do 2024 roku, będą wyższe o 400 mld dolarów w porównaniu z 2016 rokiem.
Jubileuszowe spotkanie odbywa się w cieniu podziałów między państwami członkowskimi. Chodzi przede wszystkim o głośną wypowiedź prezydenta Francji Macrona z początku listopada, gdy powiedział, iż doświadczamy "śmierci mózgu" NATO, a także o działania Turcji, która najpierw kupiła wbrew stanowisku USA rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400, a w ostatnich dniach zagroziła zablokowaniem planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli NATO nie uzna ugrupowań, z którymi walczy Turcja, za terrorystów.
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, znana jako Sojusz Północnoatlantycki (NATO), została założona w 1949 roku dla zagwarantowania wolności i bezpieczeństwa krajom członkowskim przy użyciu środków militarnych i politycznych. W 1990 roku podczas szczytu NATO w Londynie przyjęto deklarację na rzecz rozwoju relacji partnerskich z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. W jej rezultacie 12 marca 1999 roku Polska (wraz z Węgrami i Czechami) wstąpiła do Sojuszu. W tym roku minęła 20. rocznica tego wydarzenia.
IAR/PAP/ho