W czerwcowym spotkaniu online wzięli udział przedstawiciele polonijnego środowiska lekarskiego, duchowieństwa, organizacji polonijnych oraz osoby prywatne, których zaangażowanie na rzecz niesienia pomocy innym podczas pandemii było nadzwyczajne i godne uznania. Byli m.in. przedstawiciele Polonii z Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Malty i Ukrainy.
– Dzisiaj mogłem spotkać się dzięki technologii z kilkunastoma osobami na świecie, ale mam świadomość, że wiele inicjatyw pomocowych realizowanych w różnych krajach ogarniętych pandemią jest realizowanych dzięki pracy cichych bohaterów. Jesteśmy dumni, że Polacy potrafią być solidarni i wykazywać się empatią w tak trudnym czasie – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef polskiej dyplomacji.
- Jest to akcja, która bardzo uaktywniła środowiska polonijne, pokazała, że Polonia to ogromna siła. Siła, świadcząca o tym, że Polacy mają gen solidarności, że są gotowi do niesienia pomocy i współdziałania - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
Działania w ramach akcji „Polonia4Neigbours” obejmują organizowanie zbiórek żywności, środków dezynfekujących lub materiałów niezbędnych osobom chorym czy starszym; udzielanie darmowej pomocy psychologicznej, szkolnej, porad prawnych (w tym infolinie, biuletyny, itp.) czy tłumaczeń; organizowanie wirtualnych konferencji na temat działań lekarzy polskich; rozwożenie leków i produktów pierwszej potrzeby osobom potrzebującym (np. seniorom lub osobom na kwarantannie); pomoc poprzez edukację (np. lekcje i kursy online wykonania środków ochrony jak maseczki i płyny); działania z zakresu kultury (np. wspólne śpiewanie piosenek, nowe wersje znanych utworów, itp.), a także uruchomienie przez organizacje polonijne dodatkowych funduszy na cele związane na nadzwyczajną sytuacją spowodowaną przez pandemię.
Warto podkreślić, że w walkę z pandemią zaangażowana jest także duża liczba polskich lekarzy i pozostałych pracowników medycznych zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraziło podziękowania wszystkim Rodakom zaangażowanym w niesienie pomocy na świecie i nadal zachęca do włączania się w akcję „Polonia4Neighbours”.
Źródło: MSZ/ho