Redakcja Polska

USA: grupa senatorów chce sankcji przeciwko Rosji ws. Nawalnego. Jest projekt

04.02.2021 13:26
Grupa senatorów amerykańskich z obu partii zgłosiła w środę projekt nowych sankcji przeciw Rosji w związku z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego. Po powrocie opozycjonisty do Rosji sąd w Moskwie nakazał mu we wtorek odbycie kary 2 lat i 8 miesięcy w kolonii karnej.
Aleksiej Nawalny podczas oczekiwania na wyrok sądu w swojej sprawie
Aleksiej Nawalny podczas oczekiwania na wyrok sądu w swojej sprawiePAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Projekt ustawy nakłada na administrację prezydenta obowiązek zidentyfikowania, w ciągu 90 dni od wejścia ustawy w życie, osób zaangażowanych w próbę otrucia Nawalnego i jej tuszowanie oraz objęcie tych osób sankcjami w ramach globalnej ustawy Magnitskiego. Oznacza to m.in. zablokowanie aktywów ukaranych osób oraz uniemożliwienie im podróży do USA. Dokument wzywa też administrację do ustalenia, czy Rosja złamała międzynarodowy zakaz użycia broni chemicznej. Ustawa zobowiązałaby również do stworzenia raportu na temat zabójstwa innego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa w 2017 r.

Pod projektem podpisali się Republikanie Marco Rubio i Mitt Romney oraz Demokraci: Chris Coons, Ben Cardin Chris Van-Hollen i Dick Durbin.

- Po skandalicznym wyroku dla lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego z dumą dołączam do senatora Coonsa w geście solidarności z narodem rosyjskim - oznajmił Rubio w komunikacie. Jak dodał, sankcje będą oznaczać "koszt dla Putina i jego oprychów za ich korupcję i prześladowanie przeciwników".

- Rosjanie demonstrują obecnie pokojowo w całym kraju przeciwko uwięzieniu Aleksieja Nawalnego. Zamiast wysłuchania ich słusznych skarg służby bezpieczeństwa (prezydenta Rosji Władimira) Putina odpowiedziały niepohamowaną brutalnością i aresztowały tysiące osób. Ten ponadpartyjny projekt ma na celu pociągnięcie do odpowiedzialności Putina i (osób z) jego wewnętrznego kręgu, jednocześnie wysyłając jasne przesłanie do rosyjskich władz, by niezwłocznie uwolniły Nawalnego i zaprzestały represji - powiedział senator Coons.

11 tysięcy osób zatrzymanych w Rosji

Według portalu OWD-Info, monitorującego zatrzymania w Rosji, ogółem w czasie ostatnich demonstracji w obronie Nawalnego zatrzymano w kraju ponad 11 tys. osób. Ponadto od 23 stycznia za udział w protestach około 750 osób ukarano w Rosji aresztem, a około 500 grzywnami na łączną sumę 6 mln rubli (ok. 300 tys. złotych). Media informują o fatalnych warunkach, w jakich przebywają zatrzymani podczas protestów. 


Posłuchaj
00:44 10887557_1.mp3 Rosja: opozycja alarmuje w sprawie warunków przetrzymywania demonstrantów w aresztach. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Sąd w Moskwie nakazał we wtorek zamianę wyroku w zawieszeniu, wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku, na wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za rzekome malwersacje finansowe wobec firmy Yves Rocher. Opozycjonista ma spędzić w kolonii karnej dwa lata i osiem miesięcy. Obrońcy będą odwoływać się od tej decyzji.

Nawalny został aresztowany po powrocie 17 stycznia do Rosji z Niemiec, gdzie przechodził rekonwalescencję po próbie otrucia go środkiem chemicznym Nowiczok. Nawalny uważa, że próbowano go zabić i że stoją za tym władze Rosji.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Aleksiej Nawalny

Adwokat Aleksieja Nawalnego: zwrócimy się do Rady Europy

03.02.2021 14:35
Obrońcy Aleksieja Nawalnego powiadomili, że "dziś lub jutro" poinformują Komitet Ministrów Rady Europy, że Rosja nie wykonała werdyktu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wyroku z 2014 roku, który stał się teraz podstawą uwięzienia opozycjonisty.